Wpisz co najmniej 3 litery...

2022-12-12

Uprawa juki domowej – stanowisko, podlewanie, nawożenie

Juka występuje w wielu odmianach, a niektóre z nich można uprawiać w domu. Charakterystyczną cechą gatunków domowych są zdrewniała łodyga oraz podłużne liście. Co zrobić, aby roślina rosła intensywnie i była wolna od chorób?

Spora doniczka, przesadzanie, nawożenie, podlewanie – aby wyhodować piękną jukę trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu.

Oto kilka zasad, do których warto się stosować podczas uprawy juki domowej:

1) Roślinie należy zapewnić miejsce z dostępem do dużej ilości światła. Dobrze znosi również bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

2) Latem jukę można trzymać na zewnątrz. Warto wówczas zadbać, aby było to zaciszne i nasłonecznione miejsce. Zimą roślinę należy przenieść do domu.

3) W zimie juki najlepiej rosną w temperaturze 15 stopni, minimalna temperatura to 10 stopni

4) Przy zbyt małej ilości światła liście stają się jasnozielone i wiotkie, a pędy się wyciągają. Natomiast przy zbyt wysokiej temperaturze i małej wilgotności liście mogą usychać i brązowieć na końcach.

5) Juka, która stoi w domu potrzebuje umiarkowanej ilości wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Roślinę wystarczy podlewać co 10 dni, pozwalając aby przed podlaniem wierzchnia warstwa ziemi była sucha.

6) Jeśli stoi na zewnątrz powinna otrzymywać sporą ilość wody. Zimą podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do wyschnięcia ziemi.

7) Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni oraz więdnięcie liści.

8) Jeżeli zakupiona juka jest w małej doniczce najlepiej od razu ją przesadzić do większej wykorzystując w tym celu podłoże uniwersalne lub specjalne do juki.

9) Jukę należy przesadzać na wiosnę raz na 2-3 lata.

10) Wiosną i latem nawozić raz na 2 tygodnie, w zimie nie ma takiej konieczności.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY