pl

6 ciekawostek o uprawie Grudnika

6 ciekawostek o uprawie Grudnika

1. Grudnik jest niezwykle atrakcyjną ozdobą, zwłaszcza w okresie zimowym, bo właśnie wtedy najczęściej zakwita. Nie bez powodu nazywa się go kaktusem Bożego Narodzenia. Zdarza się, że zakwitnie w październiku, choć częściej okres ten przypada na grudzień.

2. Roślinę należy przesadzać wczesną wiosną raz na 2-3 lata. Najlepiej robić to w miesiącach od lutego do kwietnia. W tym celu niezbędne będą: doniczka z dziurkami, drenaż z keramzytu oraz świeża, przepuszczalna ziemia. Doniczka nie powinna być zbyt duża, dlatego że grudnik nie ma rozbudowanego systemu korzeniowego. W zupełności wystarczy mała, płaska doniczka, która umożliwi regularne sprawdzanie wilgotności podłoża.

3. Roślina preferuje temperatury od 15 °C do 18st °C w nocy, a około 21 °C w dzień. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, może przestać kwitnąć.

4. Stanowisko powinno być jasne, ale nie silnie nasłonecznione. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może spowodować, że liście zabarwią się na purpurowo. Optymalnie, aby grudnik od września do grudnia miał zapewnione 12h ciemności.  

5. Przeciągi oraz zmiana miejsca w czasie kwitnienia może doprowadzić do opadania kwiatów. Grudnik nie znosi przeciągów!

6. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, tak aby nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia ziemi, ani do jej przelania. Jeśli zaobserwujemy marszczenie się liści, może to oznaczać, że grudnik ma za mało wody. Odzyskanie równowagi zajmuje stosunkowo dużo czasu,  co może być powodem braku kwitnienia.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.