pl

6 powodów, dlaczego nie powinno się przesadzać roślin domowych zimą

6 powodów, dlaczego nie powinno się przesadzać roślin domowych zimą

1. Większość roślin zimą przechodzi w stan spoczynku.

2. Okres ten nie sprzyja regeneracji korzeni i jeśli zostaną uszkodzone mogą zacząć gnić lub złapać chorobę grzybową.

3. Przesadzanie jest zabiegiem stresującym dla rośliny, niewarto zatem dokładać jej dodatkowych zmartwień, podczas gdy same warunki panujące zimową porą są dla niej trudne.

4. Krótkie zimowe dni, powodują, że ilość światła docierająca do roślin domowych jest ograniczona. Wynikiem braku wystarczającego oświetlenia jest wyczerpywanie się substancji zapasowych. W konsekwencji roślina staje się osłabiona , a zmiana podłoża mogłaby dodatkowo ten stan pogorszyć.

5. Sezon grzewczy jest przyczyną bardzo niskiej i niewystarczającej dla roślin domowych wilgotności powietrza.

6. Zdecydowanie lepszą porą na wykonanie zabiegu przesadzania jest wiosna. Rośliny budzą się wówczas z zimowego snu, a ich wzrostowi sprzyjają warunki atmosferyczne. W szczególności dostęp do większej ilości naturalnego, słonecznego światła, które nie pali tak mocno, jak promienie słoneczne latem, a także mniej suchego powietrza, na skutek zakończenia sezonu grzewczego. To wszystko pozytywnie wpływa na roślinę i sprawia, że wiosną zdecydowanie łatwiej będzie jej się zaklimatyzować się w nowej doniczce.  

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.