pl

7 zasad prawidłowej pielęgnacji Poinsecji (Gwiazdy Betlejemskiej)

7 zasad prawidłowej pielęgnacji Poinsecji (Gwiazdy Betlejemskiej)

  1. Przy zakupie Gwiazdy Betlejemskiej należy zwrócić uwagę czy roślina ma zdrowe liście i na tyle ile jest to możliwe, upewnić się, czy nie stała długo na zewnątrz w niskiej temperaturze. Poinsecji najlepiej szukać w zaufanej kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym. Rośliny, które stoją długo w zimnie mogą być nie do odratowania, dlatego lepiej unikać zakupu np. na targowiskach. 
  2. Najlepiej wybrać taką, u której kwiaty się jeszcze nie rozwinęły. Należy pamiętać, że kwiaty Poinsecji to małe kuleczki znajdujące się pośrodku barwnych przykwiatków. Co ciekawe, to nie one są największą ozdobną atrakcją Gwiazdy Betlejemskiej. Konkurują z jaskrawo ubrawionymi i nadającymi roślinie urok przykwiatkami. Najczęściej można spotkać czerwoną odmianę, ale dostępne są również białe, kremowe, żółte lub różowe.
  3. Warto zadbać, aby zakupiona Poinsecja była starannie zapakowana w jedną lub dwie warstwy papieru, które uchronią ją przed mrozem. Po wniesieniu rośliny do domu, możemy dać jej chwilę, zanim pozbędziemy się okrycia, tak aby mogła przyzwyczaić się do zmiany temperatury. 
  4. Gwiazda Betlejemska wymaga jasnego stanowiska, ale niekoniecznie bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić ją na parapecie, a jeśli zdecydujemy się postawić ją na stole, albo w innym miejscu oddalonym od okna, należy zapewnić jej dostęp chociaż do sztucznego światła np. ustawić ją pod lampą.
  5. Roślinę należy podlewać dość często, tak aby podłoże było zawsze wilgotne. Optymalnie co drugi dzień, ale najlepiej kontrolować wilgotność, sprawdzając od czasu do czasu stan podłoża. Należy usuwać nadmiar wody z podstawki. Starajmy się nie dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce, ponieważ wówczas roślina może stracić liście.
  6. Poinsecja najlepiej rośnie w temperaturze 18-22 stopni. Należy unikać przeciągów i sąsiedztwa kaloryferów lub grzejników, które nadmiernie wysuszają powietrze.
  7. Jakość poinsecji w dużym mierze uzależniona jest od prawidłowego nawożenia. Gwiazda Betlejemska zaliczana jest do gatunków o średnich wymaganiach pokarmowych. Warto raz na 3-4 tygodnie zasilić ją nawozem jesienno-zimowym Biopon

Warto wiedzieć:

Poinsecja zawiera trujący sok, który wydostaje się z łodygi po jej uszkodzeniu lub przycięciu. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z sokami, ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry itp. Warto do przycinania rośliny założyć rękawiczki ochronne i zadbać o ogólne bezpieczeństwo, chronić przed dziećmi i osobami uczulonymi.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.