pl

8 znaków od leśnych mieszkańców, że nadchodzi wiosna

8 znaków od leśnych mieszkańców, że nadchodzi wiosna

 

Przyglądając się bliżej leśnym zakamarkom można znaleźć pierwsze zwiastuny wiosny, między innymi, dzięki owadom. Choć nikt za nimi nie tęskni to właśnie one i inne zwierzęta oraz rośliny leśne potrafią przekazać nam sygnały o rychłym nadejściu ciepłej i słonecznej aury.

 

1. Gdy temperatura przekracza 10 stopni pojawiają się pierwsze motyle – cytrynki, rusałki i pawiki. Ich obecność nie oznacza niestety, że przyjazna aura będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, ponieważ gdy tylko robi się chłodniej, uciekają z powrotem do swoich kryjówek.

2. Zazwyczaj w marcu pojawiają się pierwsze pszczoły. Ma to związek z kwitnieniem kolejnych gatunków kwiatów, krzewów i drzew.

3. Na przełomie marca i kwietnia okres godowy rozpoczynają: żaby trawna, moczarowa oraz ropucha szara. Możemy je spotkać wtedy m.in. na drogach, które będą przemierzać w poszukiwaniu miejsca do rozrodu. Charakterystyczne dla nadchodzącej wiosny są także wydawane przez nie dźwięki.

4. Najszybciej po zimie budzą się niedźwiedzie, które zaczynają poszukiwanie jedzenia.

5. Jelenie zrzucają poroże.

6. W marcu rodzą się pierwsze zające, tzw. marczaki oraz lisy.

7. Kwiecień to miesiąc narodzin pierwszych bobrów i koniec hibernacji nietoperzy i susłów.

8. Z roślin jako pierwsze budzą się leszczyna i wierzba iwa – kwitną jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Nektar z wierzby jest pokarmem m.in dla pszczół.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.