pl

9 faktów o niezwykle zdrowej dyni

9 faktów o niezwykle zdrowej dyni

1. Owoce dyni potrafią osiągnąć wagę nawet do 200 kg i zawierają niezwykle potężną dawkę cennych witamin, składników mineralnych oraz karotenoidów.

2. Zawarte w niej karotenoidy to naturalne barwniki roślinne, które biorą udział w fotosyntezie i mają duże znaczenie dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim dobrze wpływają na system immunologiczny i posiadają właściwości przeciwutleniające, które minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworów, a także chorób oczu, serca oraz skóry.

3. Karotenoidy występujące w dyni to:

Luteina – chroni oko przed promieniowaniem UVA i UVB

Likopen – chroni przed promieniowaniem słonecznym, zawałem serca oraz rozwojem nowotworów

4. Im intensywniej zabarwiony na pomarańczowo jest miąższ dyni, tym zawiera on więcej β- karotenu. Karoten w przewodzie pokarmowym przekształca się w witaminę A, która odpowiada m.in. za odporność, szkliwo nazębne, wzrok i wygląd skóry.   

5. Dynia jest niskokaloryczna – około 28 kcal w 100 g, w 90% składa się z wody i charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością węglowodanów.

6. Posiada wysoki indeks glikemiczny (75), jednak zjedzenie jednej porcji, nie powinno mieć większego wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi.

7. Istnieją rozmaite przepisy na dania z dyni jak np. różnego rodzaju ciasta, krem z dyni, ciasto dyniowe, frytki z dyni, placuszki dyniowe i wiele, wiele innych. Jest bardzo smaczna i przede wszystkim niezwykle wartościowa!

8. Warzywo posiada wysoką zawartość błonnika, a także niewielkie ilości witamin C, E, B6, B1, B2, B3 (PP), K, folianów, a także składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, żelazo i selen.

9. Zasób łatwo przyswajalnego cynku oraz pełnowartościowych tłuszczy roślinnych można znaleźć w pestkach dyni. Cynk odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i  paznokci, a także szybsze gojenie się ran.

 

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.