pl

Biopon Koncentrat do zmiękczania wody - co to takiego i czy warto go stosować?

Biopon Koncentrat do zmiękczania wody - co to takiego i czy warto go stosować?

Hodowcy roślin, niezależnie od tego czy są posiadaczami sporej wielkości upraw, czy kilku domowych storczyków, wiedzą, że woda do podlewania ma duże znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Jak się okazuje, najbardziej zalecana jest woda deszczowa. Nie każdy jednak ma możliwość samodzielnego zbierania deszczówki, a woda z kranu często okazuje się dla roślin za twarda. Twardość wody powodują rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu i metali wielowartościowych. Wyróżniamy: twardość węglanową, niewęglanową oraz ogólną albo całkowitą, która jest sumą dwóch poprzednich.

Twardość węglanowa jest spowodowana obecnością w wodzie węglanów wapnia i magnezu.

Twardość niewęglanowa wynika z zawartości w wodzie chlorków, azotanów, siarczanów, krzemianów i innych rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu.

Twarda woda jest niepożądana przy podlewaniu roślin doniczkowych. Pozostawia nieprzyjemny osad na doniczkach i podstawkach, negatywnie wpływa na przyswajalność składników odżywczych, powoduje żółnięcie liści (przez nadmierną ilość wapnia i coraz bardziej zasadowy odczyn gleby). Pozostawiona na liściach wysycha i tworzy białe, nieestetyczne ślady, spowodowane wytrącaniem się węglanu wapnia.

W celu uzyskania miękkiej wody można zastosować specjalne filtry lub urządzenia służące do uzdatniania. Na rynku dostępne są także specjalnie zbiorniki do zbierania deszczówki. Alternatywą dla wspomnianych metod są preparaty do zmiękczania wody kranowej. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się do przygotowywania wody do podlewania roślin. Przykładem takiego produktu jest Biopon Koncentrat do zmiękczania wody. 

 Zaletą produktu jest przede wszystkim niska cena i duża wydajność. Jedno opakowanie pozwoli przygotować 70l miękkiej wody do podlewania roślin. Biopon Koncentrat do zmiękczania wody zmniejsza odczyn pH wody oraz odwapnia ją. Dzięki temu nie tworzy się nieestetyczny osad, a składniki odżywcze są lepiej przyswajane. Poprawiona w ten sposób woda szczególnie polecana jest do roślin kwaśnolubnych. Rośliny preferujące kwaśne podłoże to m.in:

Anturium (bardzo kwaśne), Azalia (kwaśne), Begonia (kwaśne), Cantedeskia (bardzo kwaśne), Cyklamen (fiołek alpejski) (lekko kwaśne), Dracena (lekko kwaśne), Fikus (lekko kwaśne), Gwiazda Betlejemska (kwaśne i lekko kwaśne), Hibiskus (lekko kwaśne), Hortensja (kwaśne), Kalanchoe (od kwaśnego do lekko kwaśnego), Kliwia (kwaśne), Paproć (kwaśne), Pelargonia (lekko kwaśne).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.