pl

Cyklameny – jak sprawić, aby cieszyły swoim pięknem kilka sezonów?

Cyklameny – jak sprawić, aby cieszyły swoim pięknem kilka sezonów?

Odwiedzając kwiaciarnie nie trudno się domyślić, że jesień i zima to zdecydowanie „ich czas”. Są piękne, a dekoracyjne liście to dopiero początek, bo długo i bujnie kwitnące cyklameny mienią się paletą barw od białego poprzez róż, czerwień aż po fiolet, zachęcając do kupienia. Korzystamy z ich wdzięków chętnie w celu ocieplenia naszych wnętrz, przez okna których zupełnie bez pytania przedostaje się zimowa szarobura aura. Gdy przychodzi czas, kiedy roślina zaczyna przekwitać i traci liście, dla wielu to znak, że kwiatek obumiera. Dlatego często można spotkać się z mitem, że jest to roślina jednoroczna. Tymczasem nic bardziej mylnego. Cyklameny wydają mnóstwo kwiatów zimową porą, kosztuje je to wiele wysiłku, w związku z tym po kwitnieniu udają się na zasłużony odpoczynek. Zbierają siły, aby w kolejnym jesienno-zimowym sezonie znów zachwycać i ocieplać klimat naszych pokoi.

Co zrobić, aby zakupiony cyklamen zagościł w naszych domach na dłużej.  Mimo że jego uprawa nie należy do najtrudniejszych – to jest klika ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby utrzymać go na długo w dobrej kondycji:1.    Cyklameny nie lubią ciepła. Piękniej wyglądają, gdy są uprawiane w chłodniejszym pomieszczeniach z wilgotnym powietrzem (optymalna temperatura dla nich to 10-15 ºC w dzień). Jeśli zostawimy je na stole w pokoju, w który temperatura będzie wyższa, kwiatki najprawdopodobniej będą usychać.

2.    Aby zachować odpowiednią wilgotność, która jest bardzo ważna w dobrym wzroście cyklamenów, należy postawić doniczkę na podstawce z kamieniami, aby roślina bezpośrednio nie stykała się z wodą przez dłuższy czas.

3.    Kwiaty te nie lubi nadmiaru wody w doniczce, dlatego najlepiej, aby ich bulwy lekko wystawały ponad podłoże. Podczas podlewania należy uważać, żeby nie zmoczyć liści oraz kwiatów. Można podlewać je do podstawki, a po kwadransie nadmiar wody wylać.

4.    Kwitnienie cyklamenu przypada na późną jesień i trwa do wiosny, potem przechodzi w stan spoczynku. Nawet jeśli straci wszystkie liście – trzeba pozostawić bulwę do osuszenia i przechować ją w chłodnym miejscu aż do kolejnej wegetacji.

5.    Podobno cyklameny nie lubią przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych, więc trzymanie ich w kuchni, w której używana jest płyta gazowa może nie służyć rozwojowi rośliny.

6.    Aby cyklameny utrzymały swój piękny wygląd można zasilać je raz na 1-2 tygodnie przez cały okres kwitnienia nawozem w piance do roślin kwitnących Biopon.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.