pl

Czy mrówki zwalczają mszyce?

Czy mrówki zwalczają mszyce?

W tym artykule chcemy wyjaśnić, w jaki rodzaj relacji wchodzi mrówka z mszycą. Najłatwiej będzie to zrobić odpowiadając na kilka często powtarzających się przy najróżniejszych okazjach pytań. Możecie je znaleźć na forach, grupach zainteresowań, czasem pytacie nas o to w wiadomościach prywatnych:

- Czy mrówka zwalcza mszycę?

- Całkiem niedawno na naszym Facebooku pisaliśmy, że mrówki to rolnicy w świecie owadów. Niestety, podobną rolę przejmują w stosunku do mszycy. Choć w przyrodzie nigdy nic nie jest pewne do samego końca i może zdarzyć się sytuacja, że  mszyce są nieefektywne, produkują za mało spadzi. Wtedy mrówki skutecznie rozprawią się z całą kolonią i zlikwidują swoją „hodowle”, by dostarczyć odpowiednio dużo pokarmu do mrowiska. Jeśli chcesz wspierać się w walce z mszycą innymi owadami, zaproś do ogrodu biedroniki i ich larwy (warto zapoznać się, jak wyglądają, bo mogą zostać wzięte za szkodniki roślin), a także zielone złotooki.

-Czy mrówki dbają o bezpieczeństwo mszyc?

- Jak najbardziej! Odgarniają od mszyc inne drapieżne owady. Komfortowo żerujące na rośline mszyce mogą skupić się na jedzeniu, rozmnażaniu i produkcji spadzi, którą mrówki uwielbiają i pieczołowicie zbierają każdą kropelkę. Niektórzy badacze tych ciekawych owadów porównują to zachowanie do hodowli krów. Mrówki dbają o mszyce, aby te zaopatrzały je w pożywienie.

- Czy obecność mrówek na rabacie zawsze oznacza, że na roślinach żerują mszyce?

-  Nie zawsze. Czasem zauważalna obecność mrówek na roślinach może być oznaką występowania mszyc na rabacie. Należy mieć na uwadze, że mrówki mogą zostać zwabione przez same kwiaty, które wydają pachnący i słodki nektar z kwitnącego kielicha, (taka sytuacja ma miejsce m.in. u lilii). Gdy zauważysz większą liczbę mrówek na swoich roślinach w ogrodzie – lepiej dokładnie przejrzeć rośliny (szczególnie na spodzie liści), czy nie zostały porażone przez mszycę.

Jeśli jeszcze nie byliście na naszym fanpage'u serdecznie Was na niego zapraszamy! Znajdziecie tam porady, jak walczyć ze szkodnikami, informacje o naszych nowych produktach i ciekawostki o owadach.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.