Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Czy opadłe liście da się jeszcze wykorzystać?

Opadłe liście można wykorzystać do usypywania pryzmy w celu podniesienia rabat lub do okrycia bylin, roślin zadarniających i zimozielonych, a nawet wrzosów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rośliny bezpiecznie przetrwają mrozy.

Niezgrabione liście pozostawione w ogrodzie mogą stanowić zimowe schronienie dla pożytecznych owadów lub jeży.

Dobrym sposobem na wzrost poziomu próchnicy w glebie i poprawienie jej ogólnej struktury, mającej wpływ na rozwój roślin, jest ziemia liściowa, którą pozyskuje się z kompostowania zgrabionych liści. Jej właściwości są nieocenione: jest lekka, bogata w próchnicę i związki węglowe. Nadaje się do wykorzystania przy rozsadach, a także jako dodatek do podłoża dla wymagających roślin.

W przeszłości, gdy dostęp do torfu był znacznie bardziej ograniczony, to właśnie ziemia liściowa stanowiła słały składnik ogrodniczego podłoża. Obecnie wiele osób świadomie rezygnuje z wykorzystania torfu w swoim ogrodzie. Wszystko przez wiedzę, jak pozytywnie torfowiska wpływają na nasz klimat i ekosystem.

Kiedy nie należy wykorzystywać liści w ogrodzie?

  • Gdy widać na nich cechy choroby grzybowej lub porażenia dokonane przez szkodniki. Takie liście najlepiej wyrzuć.
  • Gdy do dyspozycji są tylko liście orzecha włoskiego, dębu, olchy lub gruszy. Te liście zawierają związki allelopatyczne, które hamują wzrost i rozwój wielu roślin. Trzeba jednak pamiętać, że są rośliny odporne na te substancje. Należą do nich np. tuje. Jednak w przypadku przygotowania ziemi liściowej nie należy mieszać liści tych gatunków z pozostałą masą kompostową.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY