pl

Czy opadłe liście da się jeszcze wykorzystać?

Czy opadłe liście da się jeszcze wykorzystać?

Opadłe liście można wykorzystać do usypywania pryzmy w celu podniesienia rabat lub do okrycia bylin, roślin zadarniających i zimozielonych, a nawet wrzosów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rośliny bezpiecznie przetrwają mrozy.

Nie zgrabione liście, pozostawione w ogrodzie mogą stanowić zimowe schronienie dla pożytecznych owadów lub jeży.

Dobrym sposobem na wzrost poziomu próchnicy w glebie i poprawienie jej ogólnej struktury, mającej wpływ na rozwój roślin, jest ziemia liściowa, którą pozyskuje się z kompostowania zgrabionych liści. Jej właściwości są nieocenione: jest lekka, bogata w próchnicę i związki węglowe. Nadaje się do wykorzystania przy rozsadach, a także jako dodatek do podłoża dla wymagających roślin.

W przeszłości, gdy dostęp do torfu był znacznie bardziej ograniczony, to właśnie ziemia liściowa stanowiła słały składnik ogrodniczego podłoża. Obecnie wiele osób świadomie zrezygnuje z wykorzystania torfu w swoim ogrodzie, mając wiedzę, jak pozytywnie torfowiska wpływają na nasz klimat i ekosystem.

Kiedy nie należy wykorzystywać liści w ogrodzie?

1.  Gdy widać na nich cechy choroby grzybowej lub porażenia dokonane przez szkodniki. Takie liście najlepiej wyrzuć.

2.  Gdy do dyspozycji są tylko liście orzecha włoskiego, dębu, olchy lub gruszy. Te liście zawierają związki allelopatyczne, które hamują wzrost i rozwój wielu roślin. Trzeba jednak pamiętać, że są rośliny odporne na te substancje np. tuje, jednak w przypadku przygotowania ziemi liściowej nie należy mieszać liści tych gatunków z pozostałą masą kompostową. 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.