pl

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Grudnik znany także pod nazwą kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus czy schlumbergera– to epifit z Ameryki Południowej. Jeden z najobficiej kwitnących kaktusowatych w naszych domach, potrafi ucieszyć nas swoimi kwiatami nawet dwa razy w roku! Najczęściej jednak zakwita raz, ale obficie, w okolicach listopada i grudnia. Przynajmniej tak powinno być. Co zrobić, jeśli Twój grudnik nie wypuszcza pąków kwiatowych? Jak go wspomóc i zachęcić do kwitnienia? Oto kilka możliwych przyczyn tej anomalii wraz z prostymi i skutecznymi wskazówkami, których przestrzeganie powinno pomóc zakwitąć naszemu zimowemu ulubieńcowi.

1.    Za dużo światła, za wysoka temperatura

Zygokaktus to kwiat długiej nocy. Kwitnie wtedy, gdy noc jest dłuższa od dnia. Jednak równie ważne jak oświetlenie jest zapewnienie różnicy w temperaturze powietrza. By grudnik zakwitł dobowa temperatura powinna wahać się między 16 (nocą), a 24 stopni (w dzień).

Jeśli w Twoim domu nie jesteś w stanie uzyskać takich warunków, przenieść roślinę np. na klatkę schodową do garażu, czy w inne chłodniejsze, ale jasne miejsce, już w okolicach października. Gdy zawiąże pąki możesz zabrać go do domu i odstawić na dotychczasowe miejsce, ale go już nie przenoś.

2.    Doniczka z grudnikem stoi w nieodpowiednim miejscu

Grudnik lubi światło, ale rozporoszone – stąd lepiej unikać południowych okien, gdzie występuje intensywne nasłonecznienie.

Dobra będze wystawa od wschodu i północy.

3.    Za dużo miejsca w doniczce

Grudnik jest epitafem – nie lubi i nie potrzebuje dużo miejsca w doniczce. Przesadzenie co 3 lata będzie dla niego optymalne.

4.  Za suche/morke podłoże

Grudnik nie znosi przesuszenia – brak wody może spowodować opóźnienie w wypuszczaniu pąków lub ich zrzucanie. Jej nadmiar: choroby grzybowe lub gnicie.

5.  Za mało składników odżywczych

Od sierpnia do września możesz zasilać swojego zygokaktusa raz w tygodniu  specjalistycznym nawozem do kaktusów . Jeśli takiego nie masz, roślinie nie zaszkodzi również nawóz płynny do roślin kwitnących. Jeśli systematyczność nie jest Twoją mocną stroną możesz skorzystać z pałeczek nawozowych do roślin kwitnących, które zapewnią roślinie odpowiednie odżywnie przez 3 miesiące.

6.  Przeciąg

Wiele gatunków, wraz z grudnkiem nie toleruje mocnych wiatrów. Staraj się ustawiać go w takim miejscu, by zapewnić mu dobre warunki do pięknego kwitnienia.

7.  Szkodniki

Mimo, że grudnik są dość odporne na szkodniki i jemu może zdażyć się natarcie ze strony tarczników, wełnowców czy przędziorków. Dlatego najlepiej co jakiś czas robić rośline przegląd.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.