pl

Dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ten gatunek roślin (Spathiphyllum) stał się niezwykle modną ozdobą naszych wnętrz. Może to za sprawą szerokiej dostępności w sklepach lub dzięki swoim właściwościom „antysmogowym”, o których pisaliśmy tutaj.

Czasem jednak zdarza się taka sytuacja, że kupujemy piękny, kwitnący na biało okaz, zabieramy go do domu z myślą, że ten kwiat będzie pasował do pościeli w sypialni, a po niedługim czasie okazuje się, że zamiast dorodnych białych strzelistych kwiatów, mamy coś na wzór kwitnącego zielonego liścia. Dlaczego tak się dzieje?

 

Przyczyny mogą być różne. Najczęstszymi są:

1. Zakup odmiany o jasnozielonych kwiatach. W sprzedaży można spotkać kilka gatunków o pochwie kwiatowej w jasnozielonym kolorze. Ale to może nas spotkać tylko w przypadku, gdy kupowaliśmy roślinę bez kwiatów.

2. Za mało światła. Mimo że te rośliny nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, to pamiętajmy, że jest to kwiat egzotyczny i jak każda roślina potrzebuje światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Dlatego też, jeśli ma go za mało, wykorzystuje każdą dostępną sobie powierzchnię, by zabarwić ją chlorofilem i utrzymać na optymalnym poziomie swoje funkcje życiowe.

3. Kolejną przyczyną może być niedobór składników odżywczych w glebie. Wtedy najlepiej posłużyć się wieloskładnikowym nawozem. Biopon nawóz w piance do roślin kwitnących sprawi, że pielęgnacja skrzydłokwiatu stanie się bardzo szybką i przyjemną dla obu stron czynnością.

4 Przekwitanie kwiatostanów. Zielenienie kwiatów jest naturalnym procesem podczas przekwitania.  Warto usunąć taki przekwitający kwiatostan, aby zaoszczędzić roślinie wysiłku związanego z zawiązywaniem nasion. Lepiej, by tę energię spożytkowała na wypuszczenie nowych kwiatów lub liści.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.