Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Dlaczego warto podlewać rośliny deszczówką?

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej jest podlewać deszczówką. Wiele osób ustawia w ogrodach specjalne pojemniki, które mają pomóc w magazynowaniu wody z opadów. Skąd jednak wynika ten zwyczaj i czy rośliny rzeczywiście "lubią" wodę deszczową?

Jakie właściwości ma deszczówka?

Deszczówka to woda opadowa powstająca wskutek kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opadająca na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Uznawana jest za stosunkowo najczystszą wodę naturalną. Zawiera rozpuszczone gazy. Są to głównie azot, tlen, dwutlenek węgla, a także niewielkie ilości soli mineralnych i mikroorganizmów. Charakteryzuje się niskim pH ok. – 5,5-6,5 i niskim stężeniem związków wapnia. Doskonale służy roślinom i jest przez nie bardzo dobrze przyswajana.

Woda deszczowa nie pozostawia osadów w odróżnieniu do wody wodociągowej. Ta druga jest twarda i zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu. Skład wody opadowej zależy od jakości powietrza, a także od stanu dachu, po którym spływa. Na przykład, deszczówka spływająca z dachu wykonanego z płyt bitumicznych nie będzie nadawała się do użycia ani w domu, ani w ogrodzie.

Jak magazynować deszczówkę?

Najczęściej na zbiór wody deszczowej mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów wolnostojących. Jednak wśród dostępnych sposobów są i takie, które mogą znaleźć zastosowanie np. na działkach. Najprostszą metodą jest zamontowanie w rurze spustowej specjalnego zbieracza. Można również rozstawić na terenie ogrodu specjalne zbiorniki na deszczówkę.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który pomoże glebie magazynować wilgoć. Mowa o Hydrożelu, który zwiększa chłonność podłoża i magazynuje w nim wodę. Granulki Hydrożelu wiążą wodę pochodzącą z podlewania, deszczu i rosy, zatrzymując jej nadmiar, a następnie stopniowo uwalniają do gleby. Dzięki temu rośliny nie odczuwają jej braku w okresach suszy lub zbyt rzadkiego podlewania, a z drugiej strony są chronione przed przelaniem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają warunków do gromadzenia deszczówki.

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY