pl

Drugie życie popiołu drzewnego

Drugie życie popiołu drzewnego

Dom jednorodzinny bez kominka opalanego na drewno to rzadki widok. Podobnie jak dom jednorodzinny bez choćby małego ogródka. Czy wiecie, że kominek może iść w parze z ogrodem, a nawet wspomóc amatorów ogrodnictwa w zadbaniu o jego wygląd? Poniżej przedstawiamy w punktach kilka istotnych informacji o właściwościach popiołu wykorzystywanego jako nawóz. Warto przeczytać!

 

1. Popiół drzewny jest bogaty w potas, fosfor, wapń i inne mikroelementy. Nie zawiera azotu.

2. W związku z dużą ilością wapnia, które wpływa na wysoki poziom pH, popiół drzewny można stosować do odkwaszania gleby. Zabieg ten przyczynia się do poprawienia plonowania roślin i wzbogacenia ziemi w próchnicę.

3. Do nawożenia można wykorzystywać popiół powstały wyłącznie w wyniku spalania surowego, naturalnego drewna. Nie należy nawozić roślin lub wsypywać do kompostownika popiołu pozostałego ze spalenia drewna lub tektury barwionych czy lakierowanych, gdyż posiadają one szkodliwe związki chemiczne.

4. Popiół drzewny nadaje się do zasilania trawnika, roślin kwitnących czy warzyw, które potrzebują dużej ilości potasu (tj. głóg, dereń, jaśminowiec, ogórki, pomidory, kalafiory). Natomiast nie może być stosowany pod rośliny kwaśnolubne np: borówki amerykańskie, żurawinę, azalie czy wrzosy - uważne za rośliny wskaźnikowe.

5. Nawożenie trawnika popiołem drzewnym stanowi duże wsparcie w walce z mchem pojawiającym się na murawie.

6. W zależności od spalonych w kominku gatunków drzew, popiół może mieć różną wartość składników odżywczych np. świerk jest bogatym źródłem potasu, natomiast sosna czy dąb – wapnia.

7. Popiołu można użyć jako ściółki – stanowi wtedy ochornę przez ślimakami. Jednak lepsze rezultaty zasilające glebę osiąga się po przekopaniu.

8. Standardowa dawka popiołu drzewnego wykorzystawnego jako nawóz wapniowy to 30-50 g na 1 m².

9. Przed zastosowaniem popiołu na swoim ogrodzie warto przebadać glebę zestawem do badania pH, ponieważ jeśli zasilimy popiołem glebę o wysokim pH, może to doprowadzić do jej zasolenia i zamiast zwiększyć plonowanie, drastycznie je obniży. 

10. Popiołem można stosować przez cały okres wegetacyjny roślin, a także jesienią w ramach ostatniego nawożenia przygotwującego do zimy.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.