pl

Jak kleszcze rozpoznają swoje ofiary?

Jak kleszcze rozpoznają swoje ofiary?

Kleszcze bytują na roślinach, na wysokości 1,5m. Wbrew powszechnym opiniom nie potrafią skakać, stąd jest małe prawdopodobieństwo, że spadną na nas z drzewa. Posiadają natomiast, umiejscowiony na pierwszej parze odnóży, aparat Hallera, w którym zawarte są chemoreceptory pozwalające rozpoznać po temperaturze i zapachu zbliżającego się człowieka i innego ciepłego kręgowca. Pajęczak wkłuwa się w ofiarę, następnie wpuszcza antykoagulant, którego zadaniem jest rozrzedzenie krwi, a wraz z nim aplikuje substancję znieczulającą, by pozostać niezauważonym przez człowieka.

Usunięcie kleszcza w ciągu 12h zmniejsza ryzyko zakażenia. Pozbywając się intruza, musimy uważać, aby go nie uszkodzić i nie doprowadzić do wymiotów, które zwiększają prawdopodobieństwo dostania się do organizmu bakterii chorobotwórczych.

Najskuteczniejszą formą ochrony przed kleszczami jest profilaktyka. Regularne stosowanie specjalnych środków sprawia, że jesteśmy niewidoczni dla kleszczy. W naszej ofercie można znaleźć preparaty na kleszcze oparte na substancji DEET np. Spray na komary i kleszcze max lub składnikach pochodzenia roślinnego Spray na komary i kleszcze ZIELONA MOC.

 

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.