pl

Jak oddzielić młodą roślinę wyrastającą na pędzie kwiatowym storczyka?

Jak oddzielić młodą roślinę wyrastającą na pędzie kwiatowym storczyka?

Keiki to słowo, które pochodzi z języka hawajskiego i oznacza dziecko. U storczyków tak własnie nazywa się nowa roślina, która pojawia się na jednym z oczek znajdujących się na pędzie kwiatowym.

Kiedy możemy oddzielić keiki?

Keiki odcinamy w momencie, kiedy posiada już minimum 3 korzenie o długości około 5 cm oraz 3 liście. Nie należy oddzielać rośliny zbyt wcześnie, bowiem może okazać się, że nie jest jeszcze na to gotowa.

Jak obcinać?

Odcinamy pęd, na którym znajduje się młody storczyk, następnie zostawiamy około 1 cm z każdej strony. Tak przygotowane keiki należy osadzić w specjalnym podłożu do storczyków. Storczyki powstające wskutek takiego podziału kwitną stosunkowo szybko. Warto zapewnić im odpowiednie stanowisko oraz wysoką wilgotność.

Skąd biorą się rozmnóżki storczyka?

Jest to efekt nagromadzenia się hormonu wzrostu lub skutek błędów w uprawie, np. zbyt duża temperatura powietrza latem. Zdaniem niektórych hodowców storczyków, wytwarzanie nowych roślinek jest oznaką tego, że roślinie jest źle i stara się ratować.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.