pl

Jak pielęgnować lawendę? Stanowisko, nawożenie, cięcie

Jak pielęgnować lawendę? Stanowisko, nawożenie, cięcie

Lawenda z roku na rok zyskuje popularność wśród amatorów ogrodnictwa. Uchodzi za roślinę mało wymagającą i odporną na mróz. Jak zapewnić jej odpowiednie warunki by bujnie kwitła?    1. Odczyn gleby, w której rośnie lawenda powinien być zasadowy o pH między 6,5 a 7,5.

Co roku warto zmierzyć odczyn gleby przy każdej roślinie, jeśli znajdują się w ogrodzie w różnych miejscach. W Polsce zdecydowanie więcej gleb jest kwaśnych, a zbając o odpowiedni odczyn ziemi zwiększamy szansę na obfite kwitnienie i bujny wzrost rośliny.

  

  2. Ziemia powinna być przepuszczalna, lekko kamienista i wapienna, uboga w próchnicę.

 Lawenda lubi wilgotne podłoże, ale nie lubi przelewania,  bo wtedy szybko gnije. Uprawiając ją w donicach należy pamiętać o drenażu.

   

  3. Stanowisko słoneczne, ciepłe i przewiewne.

Lawenda rośnie jeśli zapewni się każdemu krzaczkowi swobodny przepływ powietrza (widać do szczególnie na polach, gdzie między rzędami zachowuje się odstępy tak szerokie jak same rajki, na których rośnie lawenda).  Siejąc/ sadząc je blisko siebie lub innych roślin,  zwiększamy ryzyko rozwinięcia się na lawendzie szarej pleśni.

   

  4. Cięcie sanitarne przeprowadza się na przełomie lutego i marca zostawiając pędy do 2/3 ich długości.

Najlepiej jednak na bieżąco ścinać przekwitłe łodygi, 1 cm nad nowymi przyrostami. Systematyczne cięcie zapewni bujne kwitnienie oraz piękny, zwarty kształt krzewu.

 

 5. Regularne nawożenie

Dobrze dobrany nawóz zapewnia lawendzie dostęp do wszystkich składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na jej urodę. Biopon nawóz do lawendy można stosować zarówno do roślin posadzonych w gruncie jaki i w uprawie doniczkowej. Lawendę nawozimy od kwietnia do sierpnia. W czasie kwitnienia i podczas intenstywnego wzrostu: 1 raz w tygodniu, w pozostałym czasie: 1 raz na 2 tygodnie.

 

Polecamy:

Nasiona lawnedy wąskolistnej

Biopon do lawendy - nawóz płynny 0.5 l

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.