pl

Jak się uchronić przed obecnością kleszczy w ogrodzie?

Jak się uchronić przed obecnością kleszczy w ogrodzie?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które możemy spotkać w lasach, miejskich parkach. Są dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przenoszą groźne choroby takie jak borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza (groźna dla zwierząt).

Kleszcze lubią wysoką wilgotność powietrza, nie znoszą suszy. W przyrodzie nie posiadają naturalnych wrogów, ponieważ dla nikogo nie są pożywieniem. Nimfy i larwy kleszczy żerują na małych gryzoniach. Poprzez zwalczanie ich obecności, zmniejszamy ryzyko pojawienia się kleszczy. W tym celu możemy zastosować np. Granulat na myszy i szczury. Nie tylko gryzonie, ale również psy, koty i dzikie zwierzęta, takie jak: kuny, lisy, gołębie, sarny mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania plagi kleszczy. Jeżeli zwierzę zgubi na ogródku opitą samicę kleszcza, po paru dniach możemy mieć w pobliżu kilka tysięcy jaj, z których rozwiną się dorodne pajęczaki. Pamiętajmy zatem o tym, aby zaopatrzyć nasze domowe zwierzęta w np. specjalną obrożę przeciwko pchłom i kleszczom.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.