pl

Jak skutecznie używać pułapek na myszy i karmników

Jak skutecznie używać pułapek na myszy i karmników

Gryzonie są rezerwuarem szkodliwych dla człowieka pasożytów, bakterii i wirusów, w tym wirusa hanta, który prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce terenem endemicznym hantawirusa jest Podkarpacie, a zwierzętami, które go przenoszą są najczęściej nornice i myszy*. Aby doszło do zakażenie nie trzeba mieć w ogóle kontaktu ze zwierzęciem. Wystarczy tylko wdychać powietrze zainfekowane odchodami tych gryzoni. Dlatego bardzo ważnym jest zachowywanie profilaktyki i branie udziału w obowiązkowych akcjach deratyzacyjnych. Jeśli wykonujecie ją na swojej posesji samodzielnie  i używacie pułapek lub karmników, należy pamiętać o przynajmniej dwóch zasadach, które mogą zwiększyć skuteczność tej metody:1.    Nie zaciągajcie od razu pułapek wystawionych na trasach wędrówki gryzoni, natomiast włóżcie do nich pożywienie i pozwólcie przez jakiś czas przyzwyczaić się do niego szkodnikom. Tak zdobędziecie ich zaufanie. Gdy zauważycie, że jedzenie pozostawione na pułapce znika, możecie przystąpić do zaciągania pułapki. To samo dotyczy karmika- również najpierw umieście w jego wnętrzu jedzenie, wyglądem przypominające trutkę, którą docelowo zamierzacie włożyć.

2.    Unikajcie bezpośredniego dotykania pułapek i karmników. Przed ich dotknięciem najlepiej zabezpieczcie ręce rękawicami ochronnymi. Gryzonie mają bardzo dobry węch i gdy wyczują zapach człowieka na pułapce – mogą ją omijać.

 

Szczególnie polecamy:

Karmnik z trutką na myszy

Łapka na myszy plastikowa

 

 *Źródło: Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/wirusy-hanta-cyklicznie-pojawiaja-sie-w-polsce-8...

    

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.