pl

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Aby zmniejszyć ich ilość w ogrodzie, najlepiej zacząć od metod tradycyjnych, mniej inwazyjnych, a  bardziej naturalnych.  Jeżeli nasz ogród zamieszkują ślimaki ze skorupkami, najprostszym sposobem jest pościąganie ich z roślin i wyniesienie ich z dala od ogrodu. Ślimaki najczęściej wychodzą w porze deszczowej lub bezpośrednio po deszczu. Jeżeli natomiast nasz ogród zamieszkują ślimaki nagie, czyli bez skorupek najlepiej jest zwabiać je w jedno miejsce i wtedy się ich pozbyć. Ślimaki te wychodzą w nocy, najczęstszej pomiędzy 21 a 1. Jedną z roślin, która wabi ślimaki jest bieluń dziędzierzawa ale można też zastawić przynętę, np. w formie pokrojonej marchewki, jabłka, buraków lub kapusty. Kiedy ślimaki zaczną lgnąć do jednego miejsca łatwiej będzie je wyeliminować. Jednym ze znanych sposobów jest też piwna pułapka na ślimaki: naczynie do którego wlewamy piwo, zakopujemy w ziemi tak aby otwór wystawał troszkę ponad, ślimaki zwabione zapachem wpadają do naczynka i utopią się.

Jeżeli „plaga” ślimaków jest duża albo mamy duże ogrody, gdzie nie jesteśmy w stanie ręcznie pozbyć się ślimaków, możemy sięgnąć po gotowe pułapki na ślimaki lub skorzystać z środków ochrony roślin (Sanacol na ślimaki).

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.