pl

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Aby zmniejszyć ilość ślimaków w ogrodzie, najlepiej zacząć od metod tradycyjnych, mało inwazyjnych i takich, które nie wymagają użycia żadnych preparatów. Jeżeli ogród zamieszkują ślimaki ze skorupkami, najprostszym sposobem jest pościąganie ich z roślin i wyniesienie ich z dala od ogrodu. Ślimaki najczęściej wychodzą w porze deszczowej lub bezpośrednio po deszczu i to właśnie wtedy najlepiej ich szukać.

Jeżeli natomiast ogród zamieszkują ślimaki nagie, czyli bez skorupek, najlepiej jest zwabiać je w jedno miejsce i wtedy się ich pozbyć. Ślimaki nagie wychodzą w nocy, najczęstszej pomiędzy 21 a 1. Jedną z roślin, która wabi ślimaki jest bieluń dziędzierzawa, ale można też zastawić przynętę, np. w formie pokrojonej marchewki, jabłka, buraków lub kapusty. Kiedy ślimaki zaczną lgnąć do jednego miejsca łatwiej będzie je wyeliminować.

Jeżeli „plaga” ślimaków jest duża albo mamy duże ogrody, gdzie nie jesteśmy w stanie ręcznie się ich pozbyć, możemy sięgnąć po gotowe pułapki na ślimaki lub skorzystać z środków ochrony roślin (Sanacol na ślimaki oraz Vitrol zwalcza ślimaki, który może być stosowany w rolnictwie ekologicznym).

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.