pl

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Użycie wapna pomaga w uregulowaniu pH podłoża występującego w ogrodzie, zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Wapnowanie ma także pozytywny i bardzo szeroki wpływ na poprawę właściwości gleby, w tym na jej żyzność. Jesień to najlepszy czas na wykonanie tego ważnego i niezwykle prostego zabiegu. Jeśli używasz Wapno ogrodnicze Biopon lub Wapno Granulowane Biopon, które występują w postaci węglowej, możesz zastosować je na gleby lekkie w dawce od 0,5 kg do 1 kg na 10 m².

Wapno rozsypuje się, gdy ziemia jest wilotna,  przy bezwietrznej pogodzie. Wystarczy jeden zabieg w sezonie. Najlepiej wykonać go późnią jesienią np. w listopadzie lub przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego w marcu.

Pamiętajmy, że nie można stosować wapna tuż przed lub po nawożeniu. Jeśli chcemy zasilić glebę najlepiej zrobić po zastosowaniu ok. 4-tygodniowej przerwy między jednym, a drugim zabiegiem.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój ogród potrzebuje wapnowania, bo dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem albo nie zauważyłeś zmniejszenia poziomu plonowania mimo systematycznego nawożenia -  przebadaj glebę w swoim ogrodzie, wykorzystując bardzo łatwy w obsłudze zestaw do badania pH gleby. Zestaw ten powoli Ci okreslić kondycję gleby w Twoim ogrodzie i ostatecznie zdecydować o ostatecznej dawce wapna. 

Pamiętaj! Zbyt mocne odkwaszanie może przynieść zdecydowanie odwrotne skutki od zamierzonych. Wysoki odczyn zasadowy gleby unimożliwia pobieranie roślinom związków mineralnych potrzebnych do ich rozwoju.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.