Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Użycie wapna pomaga w uregulowaniu pH podłoża występującego w ogrodzie, zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Wapnowanie ma także pozytywny i bardzo szeroki wpływ na poprawę właściwości gleby, w tym na jej żyzność. Jesień to najlepszy czas na wykonanie tego ważnego i niezwykle prostego zabiegu. 

Jeśli używasz wapna ogrodniczego Bopon lub wapna granulowanego Bopon, które występują w postaci węglowej, możesz zastosować je na gleby lekkie w dawce od 0,5 kg do 1 kg na 10 m².

Wapno rozsypuje się, gdy ziemia jest wilgotna, najlepiej przy bezwietrznej pogodzie. Wystarczy jeden zabieg w sezonie. Dobrze wykonać go późnią jesienią np. w listopadzie lub przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego – w marcu.

Pamiętajmy, że nie można stosować wapna tuż przed lub po nawożeniu. Jeśli chcemy zasilić glebę najlepiej zrobić po zastosowaniu ok. 4-tygodniowej przerwy między jednym, a drugim zabiegiem.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój ogród potrzebuje wapnowania, bo dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem albo nie zauważyłeś zmniejszenia poziomu plonowania mimo systematycznego nawożenia –  przebadaj glebę w swoim ogrodzie, wykorzystując bardzo łatwy w obsłudze zestaw do badania pH gleby. Zestaw ten powoli Ci określić kondycję gleby w Twoim ogrodzie i zdecydować o ostatecznej dawce wapna.

Pamiętaj! Zbyt mocne odkwaszanie może przynieść zdecydowanie odwrotne skutki od zamierzonych. Wysoki odczyn zasadowy gleby uniemożliwia pobieranie roślinom związków mineralnych potrzebnych do ich rozwoju.

Pozostałe porady

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej
DO GÓRY