pl

Jak wapnowanie wpyłwa na jakość gleby?

Jak wapnowanie wpyłwa na jakość gleby?

Często słyszymy, że wapnowanie jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodach, bo wyrównuje pH gleby, zmniejsza poziom jej zakwaszenia.  To jednak nie wszystko, co ogród zawdzięcza odpowiedniemu poziomowi wapna w podłożu. Chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj całość!

 

Nasz ogród, a szczególnie ziemia, która rodzi nam owoce i kwiaty każdego roku, dzięki wapnowaniu może osiągać jeszcze lepsze rezultaty. Wapno wpływa nie tylko na odkwaszenie gleby, ale pozytywnie wpływa na jej jakość w każdym aspekcie:

 

Wpływ wapnowania na właściwości fizyczne:

Ogranicza wymywanie się gleb do głębszych warstw. Cementuje gruzełki glebowe, uodparniając je na działanie wody. To skutkuje tym, że gleby ciężkie nie zlepiają się, gdy są wilgotne, a wysuszone nie tworzą trudnej do uprawy skorupy.

 

Wpływ wapnowania na właściwości chemiczne:

Wpływa pozytywnie na wzrost ilości próchnicy glebowej oraz poprawę jej jakości. Przyspiesza mineralizację substancji białkowych oraz organicznych związków białkowych. Zmniejsza stężenie jonów glinu, żelaza i manganu w glebie, przyczyniają się też do lepszego pobierania przez rośliny azotu w formie amonowej.

 

Wpływ wapnowania na właściwości biologiczne gleby:

Korzystnie wpływa na rozwój bakterii wiążących azot, więc i gleba jest bardziej żyzna. Ogranicza występowanie grzybów i pasożytów roślin, które lepiej rozwijają się w kwaśnym środowisku.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.