pl

Jak zimują owady?

Jak zimują owady?

Coraz to niższe temperatury są dla owadów wyraźnym sygnałem, że zbliża się zima. Dla wielu z nich jest to okres, w którym zapadają w stan anabiozy, czyli potocznie zwany sen zimowy. W odpowiedzi na niesprzyjające warunki, obniża się ich stan aktywności życiowej, co umożliwia im przetrwanie mroźnej pory roku. Część gatunków zimuje w postaci dorosłej, ale znajdą się też takie, które zapadają w stan anabiozy jako larwy (np. larwy motyli czy gąsienice) lub jako poczwarki. Innym, ciekawym przykładem są mrówki, które spędzają zimę w gromadzie. Znajdują schronienie w najgłębszym zakamarku przysypanego śniegiem mrowiska i przesypiają chłodne miesiące. W przypadku os, zimę przetrzymują tylko zapłodnione samice. Reszta nie jest w stanie przeżyć, kiedy temperatura spada poniżej zera. Gatunkiem, dla którego mrozy nie są straszne, to komary. Najczęściej zimują one, w postaci jaj, na dnie zbiorników wodnych. Zdarza się również, że jaja komarów mogą znajdować się w miejscach, gdzie woda nie pojawia się zbyt często, np. na łąkach. W oczekiwaniu na wilgoć są w stanie przetrwać nawet kilka lat.

Zdarza się, że owady spotykamy zimą w naszych domach, najczęściej w piwnicy lub na strychu. Są to najczęściej pająki lub muchy ukryte między szczelinami mebli i ścian.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.