pl

Jak zwalczać gryzonie bez użycia trutek?

Jak zwalczać gryzonie bez użycia trutek?

Kto walczył z gryzoniami ten wie, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na te szkodniki. Rodentycydy są najskuteczniejszą formą zwalczania gryzoni. Jednak czasem ich stosowanie nie jest możliwie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

 

ZAPOBIEGANIE

Po pierwsze starajmy się nie zachęcać gryzoni do naszej posesji. Im więcej źródeł potencjalnego pożywienia zlikwidujemy tym lepiej:

  • zabezpieczamy pojemniki na śmieci zmieszane i odpadki biodegradowalne
  • nie zostawiamy misek z pokarmem dla zwierząt domowych na podwórku oraz nie wyrzucamy resztek jedzenia na trawnik "dla ptaków"
  • również w domu zabezpieczamy wszelką żywność, także tę schowaną w spiżarniach

Należy zabezpieczyć wszystkie szpary, które umożliwiłyby wejście gryzonia do domu. Najlepiej zarówno przed jesienią, a następnie w sezonie wzmożonego występowania myszy i szczurów w domostwach robić obchody domu i sprawdzać czy okno w piwnicy jest zamknięte lub czy kratka wentylacyjna z dodatkową siatką nie jest uszkodzona.

ODSTRASZANIE:

Istnieje wiele możliwości odstraszania gryzoni m.in. za pomocą dźwięków (poprzez specjalne ultradźwiękowe odstraszacze) czy zapachów. Gryzonie nie lubią zapachu kwiatu wrotyczu oraz świeżych łodyg pomidorów. Można więc upychnąć wrotycz w różne szparki, przez które szkodniki mogłby znaleźć wejście do domu, a w spiżarniach przechowywać warkocze z łodyg pomidorów. Tradycjonaliści twierdzą, że najskuteczniejszy na myszy jest kot. Podobno odstrasza je sam zapach kociego pupila, dodatkowo instynkt łowcy nie pozwala kotu obojętnie przejść obok myszkujących gryzoni.

Nawet jeśli nie zauważyliśmy obecności myszy lub szczurów w domu, warto mieć nastawione klika zwykłych pułapek, które pozwolą nam na bieżąco monitorować ich występowanie. Myszy mogą wślizngąć się do domu nawet przez uchylone drzwi podczas wchodzenia do wnętrza domownika.

PUŁAPKI MECHANICZNE:

Gryzonie uczą się dość szybko – jeśli w domu mamy sporą kolonię myszy, wykorzystanie jednego rodzaju łapek może okazać się nieskuteczne, gdyż gryzonie potrafią zapamiętać, jaki los przy bliskim kontakcie z przynętą w pułapce spotkał jednego z nich. Dlatego też zmiana przynęty oraz rodzajów łapek jest tak istotna. Zwykła drewniana łapka o ponad 100-letniej historii, jej metalowe i plastikowe zamienniki mogą okazać się skuterczne tylko na początku "walki" . Jeśli w domu zawitał nam większy gryzoń bardzo dobrze poradzą sobie z nim lepy na myszy i szczury o bardzo mocnym kleju z dodatkiem wabiącego aromatu orzechów. W innych narażonych na obecność gryzoni pomieszczeniach równie skutecznie sprawdzi się pułapka naprawdę dużego kalibru, MONSTER. Jej konstrukcja pozwala opróżniać pułapkę bez konieczności oglądania i dotykania gryzonia, co jest jej niebywałym atutem.  

 

 

 

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.