pl

Jemioła - jak świąteczna ozdoba może wpłynąć na zdrowie?

Jemioła - jak świąteczna ozdoba może wpłynąć na zdrowie?

Jemioła, to zaraz po choince najbardziej popularna roślina grudnia. Symbolizuje pomyślność i jest atrybutem całkiem całuśnego świątecznego zwyczaju. Tradycyjnie wiesza się ją w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod sufitem, nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi, aby przynosiła domownikom szczęście i odpędzała złe moce.

Sama w sobie również jest bardzo ciekawą rośliną. Wiedzieliście, że:

1. Jest półpasożytem?  Wodę, substancje odżywcze i produkty fotosynetezy pobiera z drzewa, na którym rośnie, choć sama ma zdolność do samodzielnego wykonywania tego procesu.

2. Jej szerokie właściwości lecznicze zależą od tego, na jakim drzewie pasożytuje? Podobno najbardziej wartościowa jest jemioła ściągnięta z dębu.

3. Znajdujące się w jemiole lektyny i wiskotoksyny wykazują działanie cytoksyczne (niszczą komórki nowotworowe)?  Pobudzają także układ odpornościowy.

4. Jej owoce i liście są wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy?

5. Bezpśrednie spożycie surowej jemioły jest dla człowieka trujące? Przed rozpoczęciem kuracji jemiołą najlepiej poradzić się lekarza.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.