pl

Mszyce w ogrodzie

Mszyce w ogrodzie

Jeżeli nie jesteś zwolenniczką chemicznych środków ochrony roślin, warto skorzystać z domowych sposobów na mszyce.

Najprostszym i najszybszym do przygotowania środkiem jest mieszanka z mleka. Chude mleko wymieszać z  wodą w proporcji 1:1 i spryskać zainfekowana rośliny. Popularnym sposobem jest również domowy wyciąg z czosnku; około 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę lub bardzo drobno siekamy i zalewamy około 10 litrami wody. Zostawiamy na 24h. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Popularny też jest wywar z cebuli; około 75 dag posiekanej cebuli zalewany 10 litrami wody i gotujemy przez 30 minut . Po ostudzeniu wywar jest gotowy do użycia.

Kolejnym bardzo prostym do przygotowania opryskiem jest wyciąg z potocznie zwanego mlecza. Około 40g posiekanych łodyg z korzeniami ( bez kwiatów ) zalewamy 10 litrami ciepłej wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Ważne jest aby oprysk zrobić jeszcze tego samego dnia, kiedy przygotowaliśmy wywar, ponieważ mniszek lekarski szybko traci swoje właściwości.

Bardziej czasochłonnym, ale równie efektywnym sposobem jest oprysk z pokrzywy. Pokrzywa nie tylko zwalcza mszyce, ale jest też dobrą odżywką dla roślin, wspomaga między innymi ich przyrost- liście pokrzywy zawierają bardzo dużo fosforu, potasu, magnezu, wapnia oraz witaminy. Kilogram świeżej pokrzywy zerwanej jeszcze przed kwitnieniem, zalewamy 10 litrami wody, przykrywamy i odstawiamy na 24h. Po tym czasie robimy oprysk na mszyce- bez rozcieńczania. Resztę wyciągu, którego nie zużyliśmy możemy odstawić i zrobić z niego gnojówkę służącą do oprysku roślin. Aby powstała  gnojówka trzeba pamiętać aby codziennie go mieszać i trzymać pod przykryciem. Po około 10-14 dniach gnojówka powinna być gotowa.

Robiąc oprysk trzeba rozcieńczyć 0,5l preparatu z 10l wody.

Preparat przygotowujemy w plastikowych pojemnikach!

Jeżeli chcemy zapobiegać pojawianiu się mszyc, warto w swoim ogrodzie zasadzić czosnek, cebulę, miętę lub też lawendę- są to rośliny, które odstraszają mszyce.

Jeżeli jednak nie przeszkadza nam stosowanie produktów chemicznych w ogrodzie, do zwalczania mszyc możemy użyć specjalistycznych środków, takich jak Bros Parcan na mszyce.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.