pl

Osy w ogrodzie

Osy w ogrodzie

Często w ogrodzie możemy natknąć się na osy, które swoje gniazda budują w ziemi lub stawiają je na tarasach, altanach lub drzewach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wezwanie straży pożarnej ( 998 ), jednak straż interweniuje w przypadkach, w których owady stanowią zagrożenie, więc nie zawsze jest w stanie przyjechać z pomocą.

Gniazda os zlokalizowane w ziemi możemy zalać wrzątkiem, należy to jednak robić wczesnym rankiem albo późnym wieczorem kiedy osy nie są aktywne i siedzą w gnieździe. Najbezpieczniej jednak jest skorzystać ze sprawdzonych i gotowych już produktów, za pomocą których usuniemy gniazda zarówno z ziemi jak i te wiszące. Pomóc nam w tym może gaśnica na osy i szerszenie Bros. Jest zasięg wynosi 5 metrów, więc z bezpiecznej odległości możemy zwalczyć szkodniki. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim ubiorze. Każda część ciała powinna być dobrze zakryta, w tym głowa, dłonie i twarz.

Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma gniazda, a mimo to osy zwabione zapachem jedzenia zakłócają nasz spokój np. podczas pikniku czy grilla, można przygotować na nie prostą pułapkę. Plastikową butelkę przecinamy na pół i do dolnej części wlewamy słodki napój. Wkładamy górną część butelki, szyjką skierowaną ku dołowi. Zwabione słodkim zapachem osy, wlecą do butelki i szukając wyjścia przy ściankach butelki, ciężko będzie im się z niej wydostać.

Aby zapobiec pojawianiu się os w ogrodzie możemy zawiesić sztuczne gniazdo, które odstraszy osy. Bardzo łato zrobić imitacje takie gniazda z szarego papieru albo tektury. Osy bardzo boją się konkurencji, więc gdy zobaczą potencjalnego konkurenta szybko się wycofają. Osy odstrasza też między innymi zapach eukaliptusa, mięty i piołunu, dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie.

Jeżeli dojdzie już do ukąszenia warto przyłożyć w miejsce rany plasterek cebuli albo czosnku, które przyśpieszą gojenie się rany.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.