pl

Pluskwy chowają się w łóżkach i są aktywne w nocy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy chowają się w łóżkach i są aktywne w nocy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy to owady, które żyją w środowisku ludzkim. Chowają się w szczelinach, pęknięciach i w szparach, w łóżkach, meblach tapicerowanych, pod tapetami, najczęściej w pomieszczeniach gdzie gdzie się śpi. Potrafią być bardzo uciążliwe, ze względu na swoją aktywność w nocy. Żywią się krwią ssaków, a na poszukiwania ofiary wyruszają kiedy robi się wystarczająco ciemno. Ugryzienia pluskwy są charakterystyczne, zazwyczaj są to 3-4 ślady w linii lub w trójkącie. Często mylone są z ukąszeniami komara, pająka lub alergią np. na proszek.

Obecność pluskiew można poznać po charakterystycznym zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Owad wydziela płyn o tej woni, kiedy jest zaniepokojony. Warto jednak regularnie przeglądać łóżka, tapczany, materace, obrazy i miejsca, do których rzadko zaglądamy. Co ważne - wbrew powszechnej opinii pluskwy nie biorą się z brudu! Wręcz przeciwnie - wolą czyste powierzchnie, bo zabrudzone utrudniają im poruszanie się. Pluskwy można przenieść do domu z hotelu, szpitala, schroniska, pociągu, autobusu, kina, teatru, pracy czy od znajomych u których nocowaliśmy. Może zdarzyć się, że pluskwy pojawią się w mieszkaniu przetransportowane z używanymi meblami lub w walizce z którą podróżowaliśmy.

Pluskwy mają bardzo wrażliwe czułki, dzięki którym bardzo łatwo wykrywają zapach lub ciepło ciała ofiary. Potrafią przeżyć bez pożywienia nawet kilka miesięcy, a ich okres rozwoju od jaja do dojrzałego owada trwa około 1- 2 miesięcy.

Do sposobów walki z owadami można zaliczyć np. Zwalczanie poprzez wymrażanie suchym lodem lub gorącym powietrzem. Można również zastosować preparaty na bazie substancji aktywnej w postaci mikrokapsułkowanego płynu do zwalczania owadów biegających – BROS 007 na owady biegające lub Spray na owady biegające. Jeżeli nie mamy pewności, czy w naszym domu obecne są pluskwy, możemy ustawić pułapkę w formie lepu Bros feromox standard – lep na karaluchy, która będzie służyła do monitorowania ich obecności.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.