pl

Świerk, jodła czy sosna - jakie drzewko wybrać na choinkę?

Świerk, jodła czy sosna - jakie drzewko wybrać na choinkę?

Pierwszy krok

Istotne jest przy wyborze choinki świątecznej, aby dokładnie przyjrzeć się w jakiej kondycji jest drzewko. Warto sprawdzić czy igły są dostatecznie zielone, czy nie opadają i nie są zażółcone na końcach. Kształt choinki zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczone są gałązki, przede wszystkim czy są symetryczne. Trudno będzie to ocenić, jesli choinka będzie owinięta w siatkę, stąd nie zaleca się kupowania przysłowiowego "kota w worku".

Pięknie pachnący świerk czy elegancka jodła?

Świerk pospolity – zachwyca pięknym zapachem i jest to niewątpliwie drzewko najbardziej powszechne wśród świątecznych choinek, choć mówi się, że z każdym rokiem jego popularność maleje. Wadą świerka pospolitego jest to, że jest niezbyt wytrzymały. Jego igły opadają stosunkowo szybko, przez co traci swój piękny wygląd w ciągu 2 tygodni. Igły są błyszczące, ciemnozielone i kłują. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni podczas ubierania choinki.

Świerk srebrny – nie bez powodu nazywany jest świerkiem kłującym, gdyż charakterystyczne dla tej odmiany są bardzo kłujące igły. Jest trwalszy od świerka pospolitego, a jego igły wyróżniają się srebrzystym odcieniem. Wygląda najładniej, przystrojony ozdobami w chłodnych barwach.

Jodła pospolita –nazywana jest inaczej jodłą białą. Igły tej odmiany są delikatniejsze od igieł świerka. Posiadają ciemnozielony kolor i długo utrzymują się na choince. Nawet jak zaschną, to nie opadają i pozostają przytwierdzone do gałązek.

Jodła kaukaska – chętnie kupowana i produkowana na dużą skalę choinka wyróżnia się pięknym kształtem, grubymi, gęsto osadzonymi igłami, które nie kłują. Jodła kaukaska potrafi wytrzymać w pomieszczeniu nawet miesiąc. Posiada igły w kolorze intensywnie zielonym i z właściwym dla tego gatunku białym nalotem od spodu.

Sosna zwyczajna - choć jest gatunkiem rodzimym, to rzadko występuje jako ozdoba świąteczna w domach Polaków. Pięknie pachnie lasem. Jej igły są zdecydowanie najdłuższe z omawianych powyżej drzewek i kłujące. Sosnowa choinka będzie zadziwiać niesymetrycznym kształtem i dość ażurową fakturą. Na pewno znajdzie swoje miejsce w minimalistycznych wnętrzach, u osób które nie lubią badzo strojnych choinek. Jest dość wytrzymała. Dobrze wygląda do 2 tygodni od wstawienia do ogrzewanego pomieszczenia. Niestety, w takich warunkach szybko traci odporność na mróz. Wybierając sosnę i chcąc ją potem wsadzić do gruntu trzeba mieć to na uwadze i przetrzymać drzewko w domu maksymalnie kilka dni.

Odpowiednia pielęgnacja

Po podjęciu decyzji i przywiezieniu drzewka do domu, należy zadbać, aby choinka miała czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Zdecydowanie nie służy jej bliskość kaloryfera lub kominka. Drzewka bożonarodzeniowe preferują chłodniejsze pomieszczenia. W dalszej kolejności należy pamiętać o pielęgnacji. Drzewko powinno być regularnie podlewane, warto również zaopatrzyć się w preparaty, które pozwolą dłużej cieszyć się piękną, pachnącą choinką. Planując świąteczne zakupy nie zapominajmy, aby na liście uwzględnić odżywkę do choinek.

 

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.