pl

Zero waste w ogrodzie. Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Zero waste w ogrodzie. Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Pokos trawy to cenny zielony surowiec. Warto poświęcić trochę czasu i wykorzystać go we własnym ogrodzie.  Odrobina chęci i pracy nad przygotowaniem skoszonej trawy pod nowy użytek sprawią, że ogród nabierze odżywionego i jeszcze bardziej naturalnego charakteru. W tym krótkim artykule przedstawimy Wam cztery propozycje na to, co można zrobić ze skoszoną trawą.

1. Pozostawić na trawniku,

 ... jeśli źdźbła osiągają do 5 cm długości, nie mają wytworzonych kwiatostanów, a murawa jest często koszona. Pokos będzie równomiernie pokrywać i zasilać jednocześnie całą powierzchnię trawnika.

2. Usypać kopczyki ochronne na zimę

Skoszoną trawę suszymy do wyglądu sianka i przechowujemy do późnej jesieni. Następnie wrażliwe na mrozy rośliny okrywamy przygotowanym ze ścinki trawy materiałem, formując kopce.

3. Wyściółkować

Pokos nadaje się idealnie do ściółkowania kwietnych rabat i warzywniaków.  Ściółka pomaga utrzymać wilgotność gleby i chroni przed nadmiernym rozrastaniem się chwastów – poprzez zablokowanie dostępu do światła słonecznego nasionom nieporządanych roślin. W truskawkach sprawdza się ona znakomicie. W dodatku ochrania owoce przed bezpośrednim kontaktem z glebą, dzięki czemu rzadziej gniją i są czystsze.

4. Przerobić na kompostowniku

Trawę tuż po ścięciu moża rzucić na pryzmę, gdzie ulegnie naturalnemu rozkładowi i stanie się bardzo pożądanym w ogrodzie źródłem próchnicy. Należy układać cienkie warstwy trawy i przedzielać je pędami różnych bylin, aby zwiększyć napowietrzenie. Można ją także kompostować w specjalnych workach.

Top
zamknij

UWAGA! Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celach reklamowych, statystycznych oraz przede wszystkim dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb odbiorców. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.