Wpisz co najmniej 3 litery...

2022-11-09

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Grudnik znany także pod nazwą kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus czy schlumbergera – to epifit z Ameryki Południowej. Popularny jest zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Grudnik to jeden z najobficiej kwitnących kaktusowatych w naszych domach, potrafi ucieszyć nas swoimi kwiatami nawet dwa razy w roku! Najczęściej jednak zakwita raz, ale obficie, w okolicach listopada i grudnia. Przynajmniej tak powinno być. Co zrobić, jeśli Twój grudnik nie wypuszcza pąków kwiatowych? Jak go wspomóc i zachęcić do kwitnienia? Oto kilka możliwych przyczyn tej sytuacji wraz z prostymi i skutecznymi wskazówkami, których przestrzeganie powinno pomóc w wyhodowaniu kwiatów.

1. Za dużo światła, za wysoka temperatura

Zygokaktus to kwiat długiej nocy. Kwitnie wtedy, gdy noc jest dłuższa od dnia. Jednak równie ważne jak oświetlenie jest zapewnienie różnicy w temperaturze powietrza. By grudnik zakwitł dobowa temperatura powinna wahać się między 16 (nocą), a 24 stopni (w dzień). Jeśli w Twoim domu nie jesteś w stanie uzyskać takich warunków, przenieść roślinę np. na klatkę schodową, do garażu, czy w inne chłodniejsze, ale jasne miejsce, już w okolicach października. Gdy zawiąże pąki możesz zabrać go do domu i odstawić na dotychczasowe miejsce.

2. Doniczka z grudnikem stoi w nieodpowiednim miejscu

Grudnik lubi światło, ale rozproszone – stąd lepiej unikać południowych okien, gdzie występuje intensywne nasłonecznienie. Dobra będzie wystawa od wschodu i północy.

3. Za dużo miejsca w doniczce

Grudnik jest epitafem – nie lubi i nie potrzebuje dużo miejsca w doniczce. Przesadzenie co 3 lata będzie dla niego optymalne.

4. Za suche lub za mokre podłoże

Grudnik nie znosi przesuszenia – brak wody może spowodować opóźnienie w wypuszczaniu pąków lub ich zrzucanie. Jej nadmiar: choroby grzybowe lub gnicie.

5. Za mało składników odżywczych

Od sierpnia do września możesz zasilać swojego zygokaktusa raz w tygodniu specjalistycznym nawozem do kaktusów . Jeśli takiego nie masz, roślinie nie zaszkodzi również nawóz płynny do roślin kwitnących. Jeśli systematyczność nie jest Twoją mocną stroną możesz skorzystać z pałeczek nawozowych do roślin kwitnących, które zapewnią roślinie odpowiednie odżywianie przez 3 miesiące.

6. Przeciąg

Wiele gatunków, wraz z grudnikiem nie toleruje mocnych wiatrów. Staraj się ustawiać go w takim miejscu, by zapewnić mu dobre warunki do pięknego kwitnienia.

7. Szkodniki

Mimo, że grudniki są dość odporne na szkodniki, im również może zdarzyć się natarcie ze strony tarczników czy przędziorków. Dlatego najlepiej co jakiś czas sprawdzać, co dzieje się w doniczce.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY