Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-27

Jak skutecznie używać pułapek na myszy i karmników?

Ustawianie pułapek na myszy to jedna z prostszych metod pozbycia się szkodników z mieszkania. Gryzoń zwabiony przynętą wchodzi do pułapki, a następnie zostaje w nią schwytany. Czasem pomimo dużych wysiłków, myszy nie udaje się złapać. Wtedy warto zastosować jedną z naszych porad!

Gryzonie są rezerwuarem szkodliwych dla człowieka pasożytów, bakterii i wirusów, w tym wirusa hanta, który prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W Polsce terenem endemicznym hantawirusa jest Podkarpacie, a zwierzętami, które go przenoszą są najczęściej nornice i myszy. Aby doszło do zakażenia nie trzeba mieć w ogóle kontaktu ze zwierzęciem. Wystarczy tylko wdychać powietrze zainfekowane odchodami tych gryzoni. Dlatego bardzo ważnym jest zachowywanie profilaktyki i branie udziału w obowiązkowych akcjach deratyzacyjnych. Jeśli wykonujesz ją na swojej posesji samodzielnie i używasz pułapek lub karmników, należy pamiętać o przynajmniej dwóch zasadach, które mogą zwiększyć skuteczność tej metody.

Przyzwyczajaj szkodniki do przynęty

Pułapek postawionych na trasach gryzoni nie nastawiaj od razu. Zamiast tego postaw je luzem i włóż do nich pożywienie. Pozwól przez jakiś czas przyzwyczaić się do niego szkodnikom. Tak zdobędziesz ich zaufanie. Gdy zauważysz, że jedzenie pozostawione na pułapce znika, możesz przystąpić do zaciągania pułapki. To samo dotyczy karmika – również najpierw ułóż w jego wnętrzu jedzenie, wyglądem przypominające trutkę, którą docelowo zamierzasz włożyć.

Nie pozostawiaj swojego zapachu na pułapkach

Unikaj bezpośredniego dotykania pułapek i karmników. Przed ich dotknięciem najlepiej zabezpiecz ręce rękawicami ochronnymi. Gryzonie mają bardzo dobry węch i gdy wyczują zapach człowieka na pułapce – mogą ją wtedy omijać.

 

Do walki z gryzoniami szczególnie polecamy:

Karmnik z trutką na myszy

Łapka na myszy plastikowa

Pozostałe porady

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin.
Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie.
W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej
DO GÓRY