Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-31

11 wskazówek jak podlewać storczyki

Marzysz o pięknych i zadbanych storczykach? Ważnym elementem pielęgnacji jest ich podlewanie. Dla utrzymania dobrej kondycji roślin, powinieneś trzymać się kilku zasad nawadniania. O czym mowa?

Jak podlewać storczyki?

1. Większość storczyków lepiej znosi niedobór wody niż jej nadmiar, dlatego należy unikać pozostawiania wody w podstawce.

2. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, najlepiej stosować taką, która odstała kilka godzin np. w konewce.

3. Storczyki nie lubią chloru ani nadmiaru wapnia, który znajduje się w wodzie kranowej.

4. Do podlewania najlepiej używać deszczówki, wody przefiltrowanej lub wody wodociągowej z dodatkiem wody destylowanej.

5. Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości wody storczykowi jest moczenie go w większym naczyniu wypełnionym wodą z dodatkiem nawozu przez około 15-30 minut.

6. Nie należy stosować tej samej wody do innych storczyków, ponieważ można w ten sposób przenieść na inne rośliny szkodniki lub choroby.

7. Jeśli storczyk stanowi gotową kompozycję, to wodę możemy wlać bezpośrednio do doniczki, a następnie odciągnąć jej nadmiar przy pomocy np. strzykawki.

8. Przed rozpoczęciem uprawy storczyka umieszczonego bezpośrednio w doniczce bez podstawki, warto na jej spodzie wyłożyć kilka kamieni. Następnie na nich położyć kawałek plastikowej siatki, przez którą przejdzie gruba rurka. Za jej pomocą, mniejszą rurką będzie można z dna odciągać nadmiar wody.

9. Storczyki należy podlewać rano, ponieważ wieczorowe spadki temperatur sprawiają, że storczyk jest bardziej podatny na choroby grzybowe.

10. Kolejne podlewanie można wykonać po całkowitym przeschnięciu podłoża.

11. Jego wilgotność można kontrolować drewnianym patyczkiem umieszczonym w doniczce.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY