Wpisz co najmniej 3 litery...

Pozostałe porady

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej

Jak zmienić kolor hortensji?

Jedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.

czytaj więcej

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej

3 prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

Marzec rozpoczyna ten okres w roku, w którym warto pomyśleć o swoim ogrodzie. Nadchodząca wiosna oraz dodatnie temperatury sprzyjają pierwszym pracom pielęgnacyjnym, jakim można poddać rośliny. Które z nich dobrze wykonać właśnie teraz? Jakie rośliny będą potrzebowały wsparcia już od pierwszych chwil wiosny?

czytaj więcej

Ciekawostki o pająkach – czego nie wiesz, a boisz się zapytać?

U niektórych osób budzą obrzydzenie, dla innych są powodem do strachu lub stanowią obiekt wielkiej pasji. Mowa o pająkach, które występują na niemal całej powierzchni kuli ziemskiej. Te owady biegające skrywają przed ludźmi wiele tajemnic, a mnogość gatunków w jakich występują powoduje, że niektóre fakty na ich temat są naprawdę fascynujące. Poznaj sekrety pająków!

czytaj więcej

Owady biegające – jak pozbyć się ich z mieszkania?

Nie tylko komary i muchy, ale także rozmaite owady biegające mogą zaatakować nasze mieszkania. Do najpopularniejszych szkodników z tej kategorii zalicza się pająki, karaluchy, prusaki, rybiki cukrowe i mrówki. Warto poznać bliżej metody zwalczania każdego z wymienionych szkodników. Które z nich okażą się najskuteczniejsze w mieszkaniu?

czytaj więcej

Czy rośliny pochłaniają smog? Poznaj gatunki oczyszczające powietrze

Wraz z nadejściem zimy powraca problem smogu. Z zanieczyszczeniem powietrza zmagają się przede wszystkim duże miasta, gdzie za wysokie stężenie groźnych substancji w atmosferze odpowiadają opary powstające podczas ogrzewania mieszkań czy spaliny emitowane przez samochody. Warto pamiętać, że zatrutego powietrza nie da się powstrzymać przed przedostaniem do mieszkania. W kłopocie można jednak skorzystać z pomocy roślin doniczkowych. W jaki sposób?

czytaj więcej

Ukąszenia pluskwy po nocy – jak rozpoznać szkodniki?

Okres żerowania pluskiew przypada na noc. Za dnia chowają się one w swoich kryjówkach, dlatego trudno je zauważyć. Najczęściej na ślady obecności pasożytów można natrafić w sypialni, czyli w miejscu zasypiania potencjalnych ofiar. Przekonaj się, co świadczy o występowaniu pluskiew w domu, jak rozpoznać ślad po ukąszeniu, a także gdzie insekty ukrywają się przed wzrokiem człowieka.

czytaj więcej

Fakty i mity na temat storczyków

Popularność storczyków wynika między innymi z ich wyjątkowego wyglądu. Pielęgnacja roślin nie jest jednak oczywista, a na jej temat urosło sporo nieprawdziwych przekonań. Poznaj kilka faktów i mitów na temat uprawy storczyków, a także sprawdź czego nie wiedziałeś o tych unikatowych roślinach.

czytaj więcej

Jak zadbać o sierść psa?

Zadbana sierść jest ozdobą każdego czworonoga. Gładka i błyszcząca świadczy o dobrej kondycji zdrowotnej naszego pupila. Prawidłowa jej pielęgnacja powinna składać się z regularnych kąpieli, wyczesywania oraz odpowiedniej suplementacji.

czytaj więcej

Jak zadbać o system kanalizacyjny w domu?

Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z uszkodzeniem kanalizacji w naszym domu, warto zadbać o utrzymywanie rur w należytym stanie. Bardzo ważna jest regularna profilaktyka. Wiele substancji, które gromadzą się w instalacjach kanalizacyjnych negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Jeśli nie chcesz zatkanych rur w Twoim domu już teraz dowiedz się jakie zabiegi profilaktyczne należy wykonać. Dowiedz się również, jakie są pierwsze objawy niedrożnego odpływu!

czytaj więcej

Sposoby na pchły – jak chronić przed nimi pupila?

Pchły mierzą zaledwie kilka milimetrów. Są trudne do zauważenia na sierści pupila, jednak bardzo łatwo się na nią przedostają. Wystarczy chwila zabawy z innym zwierzakiem lub przejście po klatce schodowej, na której znajdują się szkodniki, by znaleźć je później na ciele psa lub kota. W jaki sposób chronić czworonoga przed atakiem pcheł?

czytaj więcej

Obornik bydlęcy, kurzy czy koński – który lepszy?

Rodzaj używanego obornika warto uzależnić od gatunku uprawianych roślin. Wybrany nawóz w inny sposób będzie bowiem oddziaływać na poszczególne typy roślin uprawianych w ogrodzie. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, z których dowiesz się pod jakie uprawy najlepiej stosować wybrany obornik. Sprawdź i odżywiaj swoje rośliny świadomie!

czytaj więcej

Jak i kiedy bielić drzewka w ogrodzie?

Popularnym w ogrodnictwie zabiegiem pielęgnacyjnym jest bielenie drzew owocowych. Zwykle przeprowadza się je przed zimą i regularnie powtarza aż do ustąpienia przymrozków. Pełni ono bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu roślin przed działaniem niskich temperatur. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

czytaj więcej

Kuna, czyli małe zwierzę, lecz wielki kłopot

Porozrywane kable w samochodzie, niepokojące dźwięki na poddaszu, dziury w elewacji budynku oraz zagryziony drób w kurniku? Przyczyną każdego z tych wydarzeń może być działalność kuny. Dowiedz się więcej o zniszczeniach powodowanych przez tego szkodnika i sprawdź sposoby jego odstraszania.

czytaj więcej

Co zrobić, by owady nie przedostawały się do mieszkania?

Najlepszym sposobem, aby zapobiec przedostawaniu się owadów do mieszkania, jest szczelne zamykanie drzwi i okien. Nie jest to jednak możliwe przez cały czas, bo pomieszczenia potrzebują wietrzenia. Jest to konieczne zwłaszcza w cieplejsze pory roku, a to właśnie wtedy aktywność owadów jest największa i z chęcią zaglądają one do domów i altan działkowych. W jaki sposób chronić pomieszczenia przed nieproszonymi gośćmi?

czytaj więcej

Ciekawostki o pluskwach. Czego nie wiedziałeś o tych owadach?

Pluskwy są znane z zamiłowania do krwi. Na swoje ofiary czyhają w hotelowych pokojach, samolotach, pociągach, a nawet w mieszkaniach. Ich ugryzienia nie są bolesne, ale powodują swędzenie, a sama obecność pasożytów powoduje wstręt i niechęć u wielu osób. Pomimo swojej szkodliwości, pluskwy skrywają fascynujące tajemnice. Odkrywamy przed Wami niektóre z nich.

czytaj więcej

Jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

Ślimaki, pomimo swego niewinnego wyglądu, mogą szybko stać się utrapieniem, niszcząc delikatne rośliny i zakłócając równowagę ogrodowego ekosystemu. W obliczu tego problemu, wielu ogrodników zastanawia się, jak skutecznie zwalczać ślimaki w ogrodzie?

czytaj więcej

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej

Jak wyprosić kreta z ogrodu?

Kret niszczy trawnik, tworzy nieestetyczne kretowiska, drąży tunele pod ziemią i podgryza korzenie roślin. Wielu osobom zależy, by wyniósł się z ogrodu. Co zrobić, aby zniechęcić szkodnika do zamieszkania na naszym podwórku?

czytaj więcej

Skuteczne sposoby na komary

Komary doskwierają nam często, szczególnie wiosną i latem. Najtrudniej jest ich uniknąć w ogrodzie podczas wieczornego grillowania czy wypoczynku. Co zrobić, żeby owady dały nam spokój?

czytaj więcej

Osy w ogrodzie. Co zrobić?

Często w ogrodzie możemy natknąć się na osy, które swoje gniazda budują w ziemi, pod dachami, na tarasach, altanach lub drzewach. Wielu decyduje się wtedy na wezwanie straży pożarnej lub firmy dezynsekcyjnej. Jak poradzić sobie z osami?

czytaj więcej

Jak pozbyć się kotów z ogrodu?

Koty to jedne z najbardziej uwielbianych zwierząt domowych. Jednak niektóre z nich, zwłaszcza te nieudomowione, potrafią wyrządzić wiele szkód w ogródkach. Jak zniechęcić koty do odwiedzania naszego podwórka?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w domu?

Mrówki są nieproszonymi gośćmi ogrodu, ale prawdziwy problem pojawia się, gdy zaczynają wchodzić także do domu. Szkodniki potrafią wspiąć się po elewacji i przejść do środka nawet przez najmniejszą szczelinę. Jak poradzić sobie, gdy mrówki pojawią się w mieszkaniu?

czytaj więcej

Mrówki faraona w domu. Co zrobić?

Do insektów atakujących domy i mieszkania należy zaliczyć mrówki faraona. Te niewielkie owady potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć natychmiast. Jak pozbyć się mrówek faraona z domu?

czytaj więcej

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze pozostawiają drobną pajęczynę na jedzeniu przechowywanym w kuchni. Ich obecność zdradzają także larwy zakradające się do makaronów, mąki, orzechów i innych sypkich artykułów żywnościowych. Jak pozbyć się ich z mieszkania?

czytaj więcej

Jak zwalczyć mole odzieżowe?

Obecności moli odzieżowych nie warto lekceważyć. W krótkim czasie drobny kłopot może przerodzić się w duży problem. Jeśli zauważysz, że w Twojej szafie pojawiły się mole, od razu podejmij odpowiednie kroki. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

czytaj więcej

Karaluchy – jak się ich pozbyć?

Karaluchy nie są wyłącznie domeną zabrudzonych domów. Pojawiają się także w czystych mieszkaniach, w których dba się o porządek. Jak się ich pozbyć?

czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików?

Rybiki (srebrzyki) najczęściej można spotkać w łazience. Te niewielkie stworzenia nie są szkodliwe: nie gryzą człowieka, nie roznoszą zarazków i chorób. Mimo to wiele osób chce się ich pozbyć ze swojego mieszkania. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Sposoby na myszy i szczury

Myszy i szczury są aktywne przez większość roku, jednak to jesienią ich obecność staje się szczególnie uciążliwa. W tym czasie gryzonie poszukują ciepłych kryjówek na zimę i pojawiają się w okolicy domów. Poznaj sposoby, aby pozbyć się nieproszonych gości ze swojego otoczenia.

czytaj więcej

Dlaczego kwiaty azalii się nie otwierają?

Zdarza się, że azalia nie wypuszcza kwiatów. Przyczyn takiego stanu może być mnóstwo: od niewłaściwej pielęgnacji po stres, jakiemu została poddana roślina. Poznaj najpowszechniejsze powody braku kwitnienia u azalii.

czytaj więcej

Datura zgubiła wszystkie pąki. Dlaczego?

Datura to niezaprzeczalnie jedna z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Zdarza się, że pomimo regularnego doglądania, roślina gubi swoje okazałe kwiaty. Dlaczego tak się dzieje?

czytaj więcej

Co zrobić, gdy liście storczyka marszczą się i usychają?

Storczyk ma z natury grube i intensywnie zielone liście. Problemem pojawia się, gdy zaczynają one wiotczeć, stają się pomarszczone i żółte. Za taki stan rzeczy może odpowiadać przelanie rośliny, atak choroby lub jej przegrzanie. Jak pomóc storczykowi?

czytaj więcej

Co jest powodem braku kwitnienia skrzydłokwiatu?

Skrzydłokwiat jest popularną rośliną domową. Zdarza się jednak, że nie wypuszcza swoich charakterystycznych kwiatów. Co może być tego powodem?

czytaj więcej

Pelargonia obumiera, usycha, żółknie. Jakie są tego przyczyny?

Pelargonie nie są wymagające w uprawie. Pomimo tego sadzonki mogą obumierać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych kwiatów. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

czytaj więcej

Jak sadzić róże?

W uprawie róż spore znaczenie ma stanowisko, w którym posadzimy krzewy. Wpływa ono nie tylko na szybkość wzrostu, ale także na jakość i intensywność kwitnienia. Jak zatem sadzić róże?

czytaj więcej

Jak kleszcze rozpoznają swoje ofiary?

Do złapania kleszcza wystarczy krótka chwila. Wiele osób sądzi, że pasożyty wskakują na swoje ofiary niczym pająki. Nic bardziej mylnego. Jak zatem wchodzą na ciało potencjalnego żywiciela oraz jak go lokalizują?

czytaj więcej

Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie?

Od jakiegoś czasu kleszcze są obecne nie tylko w lasach i parkach, ale także w przydomowych ogrodach. Ich migracji sprzyjają zwierzęta domowe, które przenoszą pasożyty na swoim ciele. Jak odstraszyć tych niechcianych gości ze swojego otoczenia?

czytaj więcej

Jak usunąć kleszcza?

Wizyta w parku, spacer po lesie, a nawet zabawa w ogrodzie. Każda z tych aktywności może skończyć się znalezieniem kleszcza wbitego w skórę. Jak pozbyć się pasożyta?

czytaj więcej

Dlaczego pomidory wczesną wiosną nie mają smaku?

Kupujemy pomidory wczesną wiosną, bo tęsknimy za ich smakiem i wartościowymi witaminami, których brakuje nam po zimie. Nie sposób jednak nie wyczuć, że ich smak jest zupełnie inny niż ten, który możemy poczuć w sezonie. Skąd taka różnica?

czytaj więcej

Jak zwalczać pająki domowe?

W wielu osobach te niewielkie stworzenia budzą strach i obrzydzenie. Zdecydowanie rzadziej są całkowicie obojętne. Mają niewielkie ciała, długie kończyny i szybko biegają. Mowa o pająkach, które można spotkać nawet w regularnie sprzątanych domach. Ukrywają się w ciemnych zakamarkach lub w kątach ścian, a ich obecność zdradzają pajęczyny. Jak pozbyć się pająków z mieszkania?

czytaj więcej

10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy, kto uprawia storczyki

Uprawa storczyków jest dla Ciebie uciążliwa? Przekonaj się, że te rośliny są naprawdę wdzięcznymi podopiecznymi. Sprawdź 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy, kto uprawia storczyki!

czytaj więcej

Nasturcja cenna dla zdrowia

Nasturcja większa pnąca Tropaeolum majus to powszechna i zarazem niezwykle cenna dla naszego zdrowia ozdobna roślina jednoroczna. Jakie właściwości ma ta piękna roślina?

czytaj więcej

Dlaczego warto wysiać bazylię, lubczyk, miętę i inne zioła?

Pasja do ogrodnictwa najczęściej objawia się poprzez uprawę warzyw lub kwiatów. Warto jednak otworzyć się także na zioła, których uprawa jest bardzo opłacalna. O co chodzi i dlaczego warto podjąć się uprawy ziół?

czytaj więcej

Jak pozbyć się kuny?

Kuny potrafią być sporym utrapieniem, szczególnie dla osób zamieszkujących domy wolnostojące. Na swoje kryjówki wybierają rzadko odwiedzane miejsca, takie jak piwnica czy strych. Jak się ich pozbyć?

czytaj więcej

Jaki produkt na mole odzieżowe wybrać?

Mole odzieżowe to niezwykle uciążliwe stworzenia, które potrafią wyrządzić wiele złego w naszych szafach. Wprawdzie istnieje sporo domowych sposobów na walkę ze szkodnikami, nie wszystkie jednak okazują się skuteczne. Warto wówczas sięgnąć po profesjonalne środki do walki z molami, których w sklepach znajdziemy sporo. Jak wybrać najodpowiedniejszy preparat?

czytaj więcej

Biedronki azjatyckie – skąd są i czy jest się czego obawiać?

Biedronka azjatycka ma inne ubarwienie od biedronki polskiej. Wyróżnia ją pomarańczowy, czarny lub żółty pancerzyk gęsto pokryty kropkami. Inne jest także zachowanie owada, który w porównaniu do naszej rodzimej biedronki jest bardziej agresywny. Czy jest się czego bać?

czytaj więcej

Jak zabezpieczyć na zimę hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa potrzebuje zabezpieczenia przed zimą. Chłodny wiatr i mrozy mogą bowiem uszkodzić roślinę i spowodować, że będzie ona miała trudności w rozpoczęciu wegetacji na wiosnę. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Jak zadbać o storczyka w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno- zimowy wymaga specjalnej pielęgnacji roślin domowych. Wiele z nich wchodzi wówczas w stan spoczynku i nie potrzebuje częstego doglądania. Nie omija to również storczyków, które w tym okresie mają szczególne wymagania. Jak dbać o storczyki zimą i jesienią?

czytaj więcej

Jak zimują owady?

Coraz niższe temperatury są dla owadów wyraźnym sygnałem, że zbliża się zima. Dla wielu z nich jest to okres, w którym zapadają w stan anabiozy, czyli potocznie zwany sen zimowy.

czytaj więcej

Odkryj sposoby na wykorzystanie wartościowej pigwy

Pigwa pospolita to roślina o wysokich walorach odżywczych. Zawiera sporo wartościowych makro i mikroelementów, w szczególności potas, magnez, żelazo czy glin, ale jest również bogata w witaminę A,C,B. Dojrzewa już na przełomie września i października, choć zaleca się jej zbiór po pierwszych przymrozkach. Jak można ją wykorzystać?

czytaj więcej

Idzie zima, a wraz z nią myszy

Mysz polna jest zwierzęciem, które żeruje cały rok. Jesienią i zimą aktywność zależy od warunków pogodowych. Im chłodniej, tym myszy częściej zmieniają swoje schronienie. Co ciekawe, dla zwierząt wyznacznikiem nadejścia zimy nie jest temperatura, a ilość światła. Coraz to krótszy dzień jest dla nich sygnałem, że czas napełnić brzuszki i okryć się zimową sierścią. 

czytaj więcej

9 faktów o niezwykle zdrowej dyni

Niektóre odmiany dyni potrafią ważyć kilkaset kilogramów i bić wszelkie rekordy pod względem wielkości. Jednak to warzywo to nie tylko imponujące możliwości wzrostu, ale także wiele cennych dla organizmu właściwości. Zapoznaj się z 9 faktami na temat dyni.

czytaj więcej

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Marzysz o żywej choince podczas Świąt Bożego Narodzenia? Obawiasz się, że drzewko szybko skończy swój żywot? Mamy dla Ciebie garść krótkich porad, dzięki którym przekonasz się, jak przedłużyć trwałość choinki.

czytaj więcej

Świerk, jodła czy sosna – jakie drzewko wybrać na choinkę?

Przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie dzielą się na zwolenników sztucznych choinek i żywych drzewek. Ci drudzy stoją przed prawdziwym dylematem: jaką choinkę wybrać, by pięknie prezentowała się w święta? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie cechy mają poszczególne gatunki drzewek.

czytaj więcej

7 zasad prawidłowej pielęgnacji poinsecji

Piękna i długo kwitnąca poinsecja to marzenie wielu osób. Zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, bo to właśnie wtedy roślina jest szczególnie popularna. Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przez długi czas zdobiła mieszkanie?

czytaj więcej

Roztocze kurzu domowego – jak się ich pozbyć?

Roztocze to rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta mikroskopijnych wielkości. Żyją w różnych środowiskach, choć najbardziej powszechne są te bytujące w kurzu domowym. Są popularną przyczyną alergii, dlatego wiele osób marzy, aby pozbyć się ich z mieszkania. Czy to w ogóle możliwe?

czytaj więcej

6 ciekawostek o uprawie grudnika

Grudnik, szlumbergera, zygokaktus... ta roślina niejedno ma imię. Bez wątpienia jest to jeden z symboli zimy i okresu Bożego Narodzenia. Grudnik należy do roślin kaktusowatych, a jego kwiaty mogą zakwitnąć na przeróżne kolory. Przeczytaj kilka ciekawostek na temat tej rośliny!

czytaj więcej

11 wskazówek jak podlewać storczyki

Marzysz o pięknych i zadbanych storczykach? Ważnym elementem pielęgnacji jest ich podlewanie. Dla utrzymania dobrej kondycji roślin, powinieneś trzymać się kilku zasad nawadniania. O czym mowa?

czytaj więcej

Maść ogrodnicza – czym jest i do czego służy?

Rośliny wymagają, by od czasu do czasu zatroszczyć się o ich zdrowie. Do tego rodzaju zabiegów można zaliczyć stosowanie maści ogrodniczej. Pomaga ona roślinom uporać się z ranami po pęknięciach, ale nie tylko. Czym jest i do czego służy maść ogrodnicza?

czytaj więcej

Przesadzanie storczyków – 7 rzeczy, o których należy pamiętać

Storczyki, podobnie jak inne kwiaty doniczkowe, potrzebują przesadzania. Jakich błędów nie popełniać podczas tego zabiegu? O czym pamiętać? Przekonaj się, jak powinno wyglądać przesadzanie storczyków!

czytaj więcej

Sprawdzony sposób na mole spożywcze

Cienka pajęczyna na produktach spożywczych może oznaczać jedno: w domu najprawdopodobniej pojawiły się mole spożywcze. Warto zareagować od razu, nawet przy najmniejszym podejrzeniu, że owady znajdują się w kuchni. Jak poradzić sobie z problemem?

czytaj więcej

Czy ciepła zima oznacza plagę kleszczy?

Kleszcze stają się aktywne w cieplejsze pory roku. Łagodna zima mocno sprzyja rozwojowi tego gatunku. Jeśli więc zimą nie ma silnych mrozów, na wiosnę można spodziewać się dużej ilości tych pasożytów w lasach, parkach czy na łąkach.

czytaj więcej

Dlaczego warto odkurzać rośliny domowe? 8 powodów

Kurz osadza się wszędzie: na meblach, podłodze, a nawet na... liściach roślin doniczkowych. Je również powinno się czyścić, aby zadbać o zdrowy wygląd i dobrą kondycję. Przekonaj się, dlaczego powinno się odkurzać liście!

czytaj więcej

6 powodów, dlaczego nie powinno się przesadzać roślin domowych zimą

Rośliny domowe mogą potrzebować przesadzenia do nowej, większej doniczki. Zabieg ten warto jednak zaplanować poza miesiącami zimowymi. W przeciwnym razie stan roślin może się pogorszyć.

czytaj więcej

9 rzeczy, które warto wiedzieć o kretach

Choć krety są niewielkimi zwierzętami, to ich obecność w ogrodzie może powodować spore szkody. Mimo swojej uciążliwości krety to bardzo fascynujące stworzenia. Przeczytaj 9 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat!

czytaj więcej

Smog a powietrze w domu – poznaj 7 roślin, które zwalczają zanieczyszczenia

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się walce ze smogiem. Niewiele jednak mówi się o tym, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy także pomieszczeń w budynkach mieszkalnych. Paradoksalnie zaleca się, aby pozostać w domach, gdy stężenie groźnych pyłów i zanieczyszczeń przekracza normy.

czytaj więcej

8 znaków od leśnych mieszkańców, że nadchodzi wiosna

Przyglądając się bliżej leśnym zakamarkom można znaleźć pierwsze zwiastuny wiosny, między innymi dzięki owadom. Choć nikt za nimi nie tęskni to właśnie one i inne zwierzęta oraz rośliny leśne potrafią przekazać nam sygnały o rychłym nadejściu ciepłej i słonecznej aury.

czytaj więcej

Jak zabezpieczyć wczesnowiosenne kwiaty przed powrotem zimy?

Ciepła zima jest niebezpieczna dla wczesnowiosennych kwiatów. Dodatnie temperatury sprawiają, że zaczynają rosnąć wcześniej niż zwykle. Jeśli nadejdą silne mrozy, to mogą okazać się dla nich szczególnie dotkliwe. Podpowiadamy co zrobić, aby nie dopuścić do wymarznięcia wczesnowiosennych kwiatów.

czytaj więcej

Dlaczego warto podlewać rośliny deszczówką?

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej jest podlewać deszczówką. Wiele osób ustawia w ogrodach specjalne pojemniki, które mają pomóc w magazynowaniu wody z opadów. Skąd jednak wynika ten zwyczaj i czy rośliny rzeczywiście "lubią" wodę deszczową?

czytaj więcej

Uwaga na kleszcze!

Ostatnie tygodnie należą do pięknej pogody, dzięki której można poczuć prawdziwe wakacje. Słońce i wysoka temperatura zachęcają do spacerów i spędzania większej ilości czasu na zewnątrz. Niestety taka aura sprzyja także kleszczom, których z roku na rok jest coraz więcej.

czytaj więcej

Hydrożel – co to jest i czy warto go stosować?

Miłośnicy roślin wiedzą, że woda do podlewania ma duże znaczenie dla prawidłowego wzrostu upraw. Jak się okazuje, najbardziej zalecana jest woda deszczowa. Nie każdy ma jednak możliwość samodzielnego zbierania deszczówki. Jak zatem pomóc roślinom?

czytaj więcej

8 ciekawostek o komarach

Sezon na komary w pełni. Zastanawialiście się kiedyś, jakie tajemnice kryją przed nami te niewielkie insekty? Odkrywamy przed Wami kilka z nich.

czytaj więcej

Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, które można spotkać w ogrodach i na działkach. Małe, niepozorne zwierzątka wyrządzają wiele szkód na grządkach i potrafią spędzić sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Walczyć z nimi można na różne sposoby. Jakie?

czytaj więcej

9 rzeczy, o których warto pamiętać sadząc cebule kwiatowe

Aby móc cieszyć się pięknym, kolorowym, wiosennym ogrodem, w którym królują rośliny cebulowe, trzeba zadbać o to już jesienią.  Przedstawiamy 9 najważniejszych zasad, o których warto pamiętać sadząc rośliny cebulowe.

czytaj więcej

Jesienny ogród – 8 zasad, które warto zapamiętać

Przed nadejściem zimy dobrze jeszcze raz rzucić okiem na ogród. Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że rośliny będą lepiej przygotowane na zimę i łatwiej rozpoczną wegetację w kolejnym sezonie.

czytaj więcej

Storczyki – Zakręceni na punkcie zieleni

W tym odcinku "Zakręceni na punkcie zieleni" omawiamy pielęgnację storczyków. Czego potrzebują te piękne rośliny do obfitego kwitnienia?

czytaj więcej

Zakładanie trawnika – Zakręceni na punkcie zieleni

Kolejny odcinek "Zakręconych na punkcie zieleni" odpowiada na pytanie nurtujące wielu. Jak z sukcesem założyć trawnik?

czytaj więcej

Pelargonie – Zakręceni na punkcie zieleni

Sekret pięknych i obficie kwitnących pelargonii? O tym w kolejnym odcinku "Zakręconych na punkcie zieleni".

czytaj więcej

Krzewy owocowe – Zakręceni na punkcie zieleni

Zapraszamy na kolejny odcinek naszej ogrodowej serii. Tym razem kilka słów na temat krzewów owocowych.

czytaj więcej

Kwiaty w ogrodzie – Zakręceni na punkcie zieleni

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Zakręceni na punkcie zieleni". Tym razem przyjrzymy się pielęgnacji kwiatów w ogrodzie.

czytaj więcej

Pielęgnacja trawnika – Zakręceni na punkcie zieleni

Kolejny odcinek z serii "Zakręceni na punkcie zieleni". Pod lupę bierzemy pielęgnację trawnika, zdradzając jej podstawowe sekrety.

czytaj więcej

Czy opadłe liście da się jeszcze wykorzystać?

Opadłe liście można wykorzystać do usypywania pryzmy w celu podniesienia rabat lub do okrycia bylin, roślin zadarniających i zimozielonych, a nawet wrzosów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rośliny bezpiecznie przetrwają mrozy.

czytaj więcej

Dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ten gatunek roślin (Spathiphyllum) stał się niezwykle modną ozdobą naszych wnętrz. Ciężko powiedzieć, czy stało się to za sprawą szerokiej dostępności w sklepach, czy dzięki właściwościom „antysmogowym” rośliny. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego skrzydłokwiat kwitnie na zielono?

czytaj więcej

Cyklameny – jak sprawić, aby cieszyły swoim pięknem kilka sezonów?

Odwiedzając kwiaciarnie nie trudno się domyślić, że jesień i zima to zdecydowanie „ich czas”. Są piękne, a dekoracyjne liście to dopiero początek, bo długo i bujnie kwitnące cyklameny mienią się paletą barw od białego poprzez róż, czerwień aż po fiolet, zachęcając do kupienia. Jak zadbać o cyklameny?

czytaj więcej

Jemioła – jak świąteczna ozdoba może wpłynąć na zdrowie?

Jemioła to zaraz po choince najbardziej popularna roślina grudnia. Symbolizuje pomyślność i jest atrybutem całkiem całuśnego świątecznego zwyczaju. Tradycyjnie wiesza się ją w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod sufitem, nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi, aby przynosiła domownikom szczęście i odpędzała złe moce.

czytaj więcej

Jak utrzymać poinsecję do kolejnych świąt?

Koniec świąt Bożego Narodzenia nie musi oznaczać, że popularna Gwiazda Betlejemska wyląduje w koszu. Wręcz przeciwnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, że roślina zakwitnie ponownie. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Muszki owocówki – jak się ich pozbyć?

Aby ustrzec swój dom przed pojawieniem się w nim muszek owocówek, należy jeść owoce na tyle szybko, by nie przejrzały. Jeśli jednak nie zdążyliśmy tego zrobić i owocówki już zaczęły częstować się naszym jedzeniem, a co gorsze składać na nim jaja, warto umieścić w pobliżu pułapkę na muszki owocówki. Można ją zrobić samodzielnie, ale szybciej i często skuteczniej jest skorzystać z gotowej pułapki.

czytaj więcej

Drugie życie popiołu drzewnego

Dom jednorodzinny bez kominka opalanego na drewno to rzadki widok. Podobnie jak dom jednorodzinny bez choćby małego ogródka. Czy wiecie, że kominek może iść w parze z ogrodem, a nawet wspomóc amatorów ogrodnictwa w zadbaniu o jego wygląd? Poniżej przedstawiamy w punktach kilka istotnych informacji o właściwościach popiołu wykorzystywanego jako nawóz. Warto przeczytać!

czytaj więcej

Pielęgnacja magnolii w pięciu krokach

Od początku kwietnia możemy zauważyć pąki na magnoliach, które zwiastują najpiękniejszy czas każdej wiosny - okres kwitnienia tych drzewek o pięknych dużych białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Jak dbać o te niezwykłe rośliny? Co spowoduje, że będą lepiej się rozwijać?

czytaj więcej

Jak skutecznie używać pułapek na myszy i karmników?

Ustawianie pułapek na myszy to jedna z prostszych metod pozbycia się szkodników z mieszkania. Gryzoń zwabiony przynętą wchodzi do pułapki, a następnie zostaje w nią schwytany. Czasem pomimo dużych wysiłków, myszy nie udaje się złapać. Wtedy warto zastosować jedną z naszych porad!

czytaj więcej

Bezpieczna wycieczka do lasu – jak to zrobić?

Piękna pogoda niezależnie od pory roku sprzyja leśnym wędrówkom. Dzięki nim można doświadczyć bliższego kontaktu z naturą, zrelaksować się i odpocząć od codzienności. Nie każdy jednak jest urodzonym bushcraftowcem, a do lasu mogą przecież pójść wszyscy. Jeśli nie masz doświadczenia w pieszych wędrówkach, a wybierasz się na trekking, szczególnie w nieznane tereny, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

czytaj więcej

Lawenda – jak wykorzystać jej właściwości w domu i ogrodzie?

Uprawianie lawendy jest bardzo wdzięcznym zajęciem. To stosunkowo mało wymagająca roślina o szerokim zastosowaniu. Osoby uprawiające lawendę mogą korzystać z szeregu dobrodziejstw wynikających z jej właściwości. O czym mowa?

czytaj więcej

Żuk z Kolorado – czyli o tym jak stonka została dywersantem

Tuż po II wojnie światowej niemal całe polskie społeczeństwo zaangażowało się w obronę przeciw prawdziwej inwazji. Mężczyźni, kobiety i dzieci wkraczali do walki z pasiastym dywersantem, zrzucanym przez samoloty zachodnich imperialistów wprost na pola ziemniaków! Nierówna walka podsycana była propagandą władzy, a głównym wrogiem tamtego czasu była... stonka.

czytaj więcej

Pielęgnacja pomidorów – 5 najważniejszych letnich zabiegów

Gdy przychodzi schyłek lipca w wielu ogródkach zaczyna się pomidorowe szaleństwo. Jednak nawet gdy już na krzaczkach zawiązały się grona - oprócz podlewania i nawożenia - trzeba pamiętać o innych bardzo istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które stworzą warunki dojrzewania smacznym pomidorom. O czym mowa?

czytaj więcej

Jak przygotować kwiaty doniczkowe na brak wody w czasie urlopu?

Wyjazd na urlop nie musi oznaczać zagłady dla roślin doniczkowych. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym uda Ci się utrzymać kwiaty w dobrej kondycji, pomimo przerwy w dostawie wody. Wyjedź na urlop, odpocznij i nie martw się o swoje rośliny.

czytaj więcej

Jak zwalczać stonkę?

Stonka, a szczególnie jej larwy, zagrażają uprawie ziemniaka. Ich intensywne żerowanie na roślinach potrafi doprowadzić do gołożerów i w następstwie do zniszczenia całych upraw.

czytaj więcej

Dlaczego warto stosować biohumusy?

Biohumusy to preparaty wytworzone na bazie surowca naturalnego, uzyskanego z hodowli dżdżownic kalifornijskich. Ich stosowanie polepsza właściwości gleby oraz zapewnia należyte odżywianie roślin. Dlaczego warto je podawać roślinom?

czytaj więcej

Jakie korzyści wynikają ze stosowania nawozów jesiennych?

Aby ogród był piękny, trzeba poświęcić dużo czasu na podlewanie, wyrywanie chwastów, nasadzenia, dosiewki, koszenie, podcinanie i wiele, wiele innych zabiegów. W zamian można uzyskać satysfakcję i piękne rośliny ozdabiające obejście. Jednak wystarczy kilka mroźnych dni zimą, by pracę całego sezonu zniweczyła pogoda.

czytaj więcej

Jak zwalczać muchy?

Muchy są jednymi z najbardziej irytujących owadów. Wlatują do domów przez małe otwory, siadają na jedzeniu i naczyniach, zanieczyszczają okna. Warto z nimi walczyć, gdyż przenoszą na swoich ciałach bakterie groźne dla człowieka. Choć walka z nimi bywa bardzo żmudna, jest wiele sposobów by zabezpieczyć swój dom przed inwazją much. Stosowanie kilku z nich w różnych kombinacjach może dać bardzo dobre efekty.

czytaj więcej

Zero waste w ogrodzie. Jak wykorzystać skoszoną trawę?

Pokos trawy to cenny zielony surowiec. Warto poświęcić trochę czasu i wykorzystać go we własnym ogrodzie. Odrobina chęci i pracy nad przygotowaniem skoszonej trawy pod nowy użytek sprawią, że ogród nabierze odżywionego i jeszcze bardziej naturalnego charakteru. W tym krótkim artykule przedstawimy Wam cztery propozycje na to, co można zrobić ze skoszoną trawą.

czytaj więcej

Jaki obornik wybrać – świeży czy granulowany?

Najbardziej naturalną metodą nawożenia jest rozrzucanie obornika po gruncie.  Z roku na rok coraz popularniejszy staje się obornik w formie granulowanej, który można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Czy jest równie dobry, co świeży?

czytaj więcej

Jak stosować wapno w ogrodzie?

Użycie wapna pomaga w uregulowaniu pH podłoża występującego w ogrodzie, zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. Wapnowanie ma także pozytywny i bardzo szeroki wpływ na poprawę właściwości gleby, w tym na jej żyzność. Jesień to najlepszy czas na wykonanie tego ważnego i niezwykle prostego zabiegu. 

czytaj więcej

Jak zwalczać gryzonie bez użycia trutek?

Kto walczył z gryzoniami ten wie, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na te szkodniki. Rodentycydy są najskuteczniejszą formą zwalczania gryzoni. Jednak czasem ich stosowanie nie jest możliwie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

czytaj więcej

Jak wapnowanie wpływa na jakość gleby?

Często słyszymy, że wapnowanie jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodach, bo wyrównuje pH gleby i zmniejsza poziom jej zakwaszenia.  To jednak nie wszystko, co ogród zawdzięcza odpowiedniemu poziomowi wapna w podłożu. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj całość!

czytaj więcej

Ziemiórki – jak się ich pozbyć?

Jeśli zimą lub późną jesienią zauważysz niewielkie muszki latające nad roślinami w doniczkach w Twoim domu – wiedz, że najprawdopodobniej są to ziemiórki. To oznacza, że musisz zacząć działać jak najszybciej, by larwy rozwijające się w ziemi doniczkowej, nie wpłynęły negatywnie na dobrostan rośliny. Jak pozbyć się ziemiórek?

czytaj więcej

Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotami?

Podobno posiadanie kotów nie idzie w parze z utrzymaniem kwiatów doniczkowych. Te urocze futrzaki bardzo często obgryzają liście roślin, kopią w doniczkach, a nawet zjadają ich kwiaty. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, by rośliny doniczkowe mogły koegzystować w pokoju z kocimi przyjaciółmi?

czytaj więcej

Jak poprawić żyzność gleby w warzywniku?

Odczuwasz ogromną satysfakcję, gdy możesz zebrać włoszczyznę na rosół prosto z własnego ogrodu? Co jednak, gdy pomimo nawożenia Twoje uprawy słabo rosną i zamiast dorodnej marchewki, wyciągasz cieniutkie, wątłe warzywo o wątpliwym smaku? Oznaczać to może, że problem tkwi w glebie. Jak to zidentyfikować?

czytaj więcej

Jak chronić się przed komarami?

Jak często zdarza Ci się zrezygnować z dłuższego spaceru, bądź błogiego lenistwa w ogrodzie przez atakujące komary? Możesz machać rękami, odganiając je stale, a także chuchać i dmuchać, a one i tak znajdą sposób, by przelecieć tuż obok Twojego ucha i boleśnie ukłuć. Poznaj nasze preparaty na komary i ciesz się latem na 100%, wszędzie tam, gdzie chcesz!

czytaj więcej

Worek na muchy – jak to działa?

Czy wiesz, że mucha jako dorosły osobnik żyje do 30 dni? Praktycznie co 5 dni składa około 150 jaj, z których już po 7 dniach wylęgają się młode owady. Dodatkowo, muchy domowe nie podróżują na duże odległości i mieszkają nie dalej niż do 3 kilometrów od miejsca urodzenia. Mimo, że trudno je wytępić, to trzeba z nimi walczyć, gdyż przenoszą na swoich ciałach szkodliwe dla nas wirusy i bakterie. Jeśli szukasz dobrego sposobu na ograniczenie występowania much w swoim ogrodzie i domu WOREK NA MUCHY jest świetnym wyborem!

czytaj więcej

Kilka storczyków w jednej doniczce. Czy można je tak posadzić?

Storczyki występują w wielu odmianach: różnią się kolorem, wielkością i czasem kwitnienia. Co się stanie, jeśli posadzimy różne gatunki storczyka w tej samej doniczce? Czy można tak zrobić i czy nie będzie to szkodzić roślinom?

czytaj więcej

5 ciekawostek na temat os

Osy nie są mile widziane w otoczeniu człowieka. Bardzo łatwo je rozdrażnić, a gdy tylko poczują się zagrożone, nie wahają się użądlić swojej ofiary. Jad owadów powoduje ból niemal natychmiast po wstrzyknięciu pod skórę, a wiele osób jest na niego uczulona. Pomimo groźnej natury, osy to naprawdę fascynujące owady. Przeczytaj 5 ciekawostek na ich temat!

czytaj więcej

Jak oddzielić keiki od storczyka?

Keiki to słowo pochodzące z języka hawajskiego, które tłumaczone jest jako „dziecko”. U storczyków właśnie tak nazywa się nowa roślina, która pojawia się na jednym z oczek znajdujących się na pędzie kwiatowym. Keiki ma cechy identyczne jak pierwotny storczyk i można go oddzielić od „rośliny – matki”. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz?

Ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Równie groźne, co samo ukąszenie jest nieprawidłowe postępowanie po ataku pasożyta. Niewłaściwe usunięcie jego ciała może doprowadzić do rozwoju zakażenia. Trzeba więc zrobić to przy użyciu odpowiednich akcesoriów i unikać podstawowych błędów. Czego użyć do wyrwania kleszcza?

czytaj więcej

Kiedy i czym nawozić róże?

Wczesnych róż – około jednorocznych - nie powinniśmy nawozić nawozami mineralnymi w ogóle. Jeżeli jednak krzewy są starsze niż rok, możemy nawozić je 2-3 razy w sezonie, w zależności od nawozu. Jeżeli nawóz ma wysoką zawartość azotu, to stosujemy go tylko do połowy lipca. Nawożąc róże od sierpnia do września, nawozy powinny mieć więcej fosforu i potasu. Zasada ta nie dotyczy nawozów organicznych, których możemy używać częściej. Dowiedz się więcej o nawożeniu róż.

czytaj więcej

Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Róże należą do tych gatunków roślin, które warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie silne mrozy mogą uszkodzić delikatne korzenie. Warto więc pamiętać o nich przed nadejściem ujemnych temperatur. W jaki sposób zabezpieczyć róże?

czytaj więcej

Dlaczego kwiat surfinii więdnie i zmniejsza się ilość kwiatów?

Surfinia to jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych, który kwitnie przez całe lato. Może się jednak zdarzyć, że roślina zgubi kolorowe płatki, a jej liście stracą intensywną barwę. Prawdopodobnie będzie to efekt złej pielęgnacji. Podpowiadamy, jakich błędów unikać.

czytaj więcej

3 sposoby na mole odzieżowe

Mole odzieżowe pojawiają się wszędzie tam, gdzie przechowuje się ubrania, pościel i firany. Spotyka się je w szafach i garderobach, a woje ślady pozostawiają także pod dywanami oraz w futrach. Larwy tych szkodników żywią się tkaninami i potrafią spowodować prawdziwe zniszczenia podczas żerowania. Co zrobić, gdy szkodniki zaatakują szafę? Poznaj 3 sposoby walki z molami ubraniowymi.

czytaj więcej

Robaki w łazience? To mogą być rybiki cukrowe

Ciało rybików cukrowych ma niewielkie rozmiary. Najczęściej jest ono podłużne i ma szarawy kolor. To właśnie te drobne i raczej niegroźne dla człowieka robaki zamieszkują nasze łazienki. Pomimo niewielkiej szkodliwości, wielu chce się ich pozbyć ze swojego mieszkania. Dowiedz się więcej o tych stworzeniach i sprawdź, w jaki sposób możesz z nimi walczyć.

czytaj więcej

Jak pielęgnować lawendę? Stanowisko, nawożenie, cięcie

Lawenda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród amatorów ogrodnictwa. Uchodzi za roślinę mało wymagającą i odporną na mróz. Jak zapewnić jej odpowiednie warunki, by bujnie zakwitła?

czytaj więcej

5 naturalnych sposobów na mszyce

Mszyca co roku atakuje wiele ogrodów i sadów, niszcząc znajdujące się tam uprawy. W takim wypadku ważne jest szybkie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tych małych owadów. Zwłaszcza, że pojawienie się mszyc często wiąże się z chorobami roślin, które rozwijają się w miejscach żerowania szkodników. Jak poradzić sobie z nimi za pomocą naturalnych metod?

czytaj więcej

Czy mrówki zwalczają mszyce?

Mrówki są prawdziwymi rolnikami w świecie owadów. Taką rolę przyjmują między innymi w stosunku do mszyc. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mrówki i mszyce tak naprawdę świetnie się ze sobą dogadują! Na czym polega ich relacja?

czytaj więcej

Jak spowodować obfite kwitnienie pelargonii?

Pelargonie nie są wymagające w uprawie. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i półcień, jednak niedobór słońca powoduje u nich słabsze kwitnienie. Jak dbać o pelargonie, by obficie kwitły?

czytaj więcej

Jak zwalczyć mszyce na różach?

Walkę z mszycami należy zacząć od razu po ich zauważeniu. Szkodniki nie są szczególnie trudne do zwalczenia, jednak potrafią wyrządzić wiele szkód. Dlatego należy reagować jak najszybciej.

czytaj więcej

Jak usunąć gniazdo os?

Najwyższą aktywność os i szerszeni można zaobserwować na przestrzeni czerwca, lipca i sierpnia. Owady pojawiają się dosłownie wszędzie, szukając słodkich pyszności. Jak pozbyć się ich ze swojego otoczenia?

czytaj więcej

Plamy na liściach storczyka

Plamy na liściach storczyka mogą mieć różne kolory. Ich barwa będzie świadczyć o źródle problemu. Przekonaj się, jaka choroba lub szkodnik zaatakowały Twojego storczyka!

czytaj więcej

Uprawa juki domowej – stanowisko, podlewanie, nawożenie

Juka występuje w wielu odmianach, a niektóre z nich można uprawiać w domu. Charakterystyczną cechą gatunków domowych są zdrewniała łodyga oraz podłużne liście. Co zrobić, aby roślina rosła intensywnie i była wolna od chorób?

czytaj więcej

Pluskwy w mieszkaniu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwy to owady, które żyją w środowisku ludzkim. Chowają się w szczelinach, pęknięciach i w szparach, w łóżkach, meblach tapicerowanych, pod tapetami, najczęściej w pomieszczeniach gdzie się śpi. Potrafią być bardzo uciążliwe, ze względu na swoją aktywność w nocy. Jak się ich pozbyć?

czytaj więcej

Mole w domu – jak je rozpoznać?

Mole potrafią być prawdziwym utrapieniem. Wie o tym każdy, kto miał okazję się przekonać jak wielki to jest problem, kiedy zagoszczą w naszym domu. W mieszkaniach pojawiają się najczęściej dwa gatunki tych owadów, nazywane powszechnie molami odzieżowymi i spożywczymi. Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

czytaj więcej

Sprawdzone sposoby na komary w każdych warunkach

Jak zapewnić sobie spokojny sen w upalne dni? Co zrobić, by plaga komarów nie popsuła grilla ze znajomymi? Jak zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów i kleszczy na spacerze w lesie? Skorzystaj z naszych porad!

czytaj więcej

Skuteczny sposób na mrówki na tarasie

O mrówkach można powiedzieć wiele dobrego. Pełnią rolę służb sanitarnych lasów, łąk, a także naszych ogrodów. Problem pojawia się, gdy mrówki szukają schronienia za blisko naszego domu. Czy można sobie z nimi poradzić?

czytaj więcej

Wawrzyn szlachetny w domu – jak uprawiać liście laurowe samemu?

Wawrzyn szlachetny w naturalnych warunkach można spotkać w ciepłym śródziemnomorskim klimacie. Krzew ten może dorastać nawet do 10 m i żyć przeszło 100 lat. Jak uprawiać go w domu?

czytaj więcej

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Grudnik znany także pod nazwą kaktus bożonarodzeniowy, zygokaktus czy schlumbergera – to epifit z Ameryki Południowej. Popularny jest zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Dlaczego grudnik nie kwitnie?

czytaj więcej
DO GÓRY