2023-07-27
Choć magnolia jest dość delikatną rośliną i trzeba ją uprawiać umiejętnie, warto podjąć tę próbę. W kilku krótkich punktach przedstawiamy nieco informacji o pielęgnacji magnolii.
Sadzenie
Magnolię w doniczkach można sadzić od marca do października. Roślina lubi słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru i żyzne, lekko kwaśne, półprzepuszczalne podłoża bogate w próchnicę. Najlepiej jednak sadzić ją jesienią.
Odczyn gleby
Jeśli ziemia ma odczyn pH powyżej 6, roślina nie będzie zdolna pobierać składników odżywczych z gleby, nawet jeśli będziemy ją dodatkowo zasilać.
Przycinanie
Magnolii nie trzeba przycinać.
Zimowanie
Młodsze okazy przykrywamy na zimę, a podczas zasilania nie mieszamy nawozu z podłożem.
Nawożenie
Od końca marca do sierpnia zasilamy magnolie: 2-3 razy w sezonie (młodsze okazy) lub 1-2 razy w sezonie (starsze drzewka) w dawce 40-50 g ma 1 m rośliny młodej i 50-60 g na 1 m starszej rośliny nawozem do magnolii Bopon. Sypać w obrębie korony. Nawóz lekko zmieszać z ziemią za pomocą motyki, jednak w miarę płasko, bo roślina na płytkie korzenie (tylko w przypadku starszych okazów), następnie podlać.
Między nawożeniami należy odczekać przynajmniej miesiąc. Jeśli opuściliśmy czas jednego zasilenia – dawkę tę należy pominąć.
Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?
czytaj więcejOgrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?
czytaj więcej