Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-04-03

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

1. Uporządkuj trawnik

 

Na początek najlepiej skupić na pierwszych porządkach czyli sprzątnięciu z trawnika zalegających liści, patyków i innych pozostałości z poprzedniego sezonu. Murawa musi zostać oczyszczona, aby można było prawidłowo ocenić stan darni. Dopiero wtedy jesteś w stanie zobaczyć wszystkie uszkodzenia i podjąć działania w celu ich naprawy. Pierwsze porządki możesz przeprowadzić już na przełomie marca i kwietnia.

2. Wyrównaj trawnik

Tę czynność powinieneś wykonać, jeśli po zimie zauważyłeś wybrzuszenia na trawie. W tym zadaniu doskonale sprawdzi się walec ogrodowy, który bez problemu wyrówna powierzchnię trawnika i dociśnie korzenie do gleby. Wałowanie trawnika wykonujemy przed jego pierwszym koszeniem. Najlepiej robić to w dwóch prostopadłych kierunkach (po długości, a następnie po szerokości), wtedy gdy gleba jest lekko wilgotna, a darń sucha.

3. Skoś pierwszy raz trawnik

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Należy unikać zbyt niskiego strzyżenia (poniżej 2,5 cm), bo wówczas rośliny osłabiają się, a pomiędzy nimi kiełkują nasiona chwastów. Pierwsze koszenie możemy wykonw kwietniu lub na początku maja. Potem powtarzamy je co 7-10 dni do końca sezonu. Kosiarka powinna ciąć ostro, aby nie szarp źdźbeł. Koszenie najlepiej przeprowadzić w bezdeszczowy dzień, kiedy trawnik jest suchy. 

4. Wykonaj wertykulację

Wertykulacja, czyli pionowe nacięcie darni na głębokość 2–3 cm, mające na celu usunięcie filcu (obumarłych źdźbeł i pędów traw) to jeden z najistotniejszych wiosennych zabiegów na trawniku. Na mniejszych powierzchniach trawnika zabieg ten można wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne i gwałtowne grabienie. Na dużych powierzchniach murawy wykorzystuje się wertykulator elektryczny lub spalinowy.

Po zabiegu zbierz wszystkie resztki i dodaj je do kompostu, bo po rozłożeniu zmienią się w cenny nawóz.

!Nie martw się, jeśli trawnik po wertykulacji początkowo będzie wyglądał gorzej, bo szybko się zregeneruje, zagęści i zazieleni.

5. Wykonaj aerację

Po sprzątnięciu części nadziemnej należy skupić się na części podziemnej – czyli glebie, w której znajdują się korzenie. Ziemia na trawnikach ma tendencję do zbijania się, a kiedy jest twarda to trawa słabo na niej rośnie. Nie dochodzi do niej wtedy woda i powietrze. Aeracja trawnika ma na celu napowietrzenie gleby pod trawnikiem. Polega na nakłuwaniu murawy na głębokość 10 cm. Można to zrobić za pomocą wideł lub specjalnych aeratorów. Dzięki powstałym otworom powietrze dochodzi do głębszych warstw.

Do aeracji możesz także wykorzystać nakładki na buty czyli tzw. sandały aeracyjne lub wał z kolcami.

6. Uzupełnij ubytki

Jeśli zauważyłeś ubytki w trawniku i jesteś przekonany, że nie da się go naprawić, najlepiej wtedy miejscowo usunąć starą darń i wymienić na nową. Można to zrobić poprzez wypełnienie ubytków trawą z rolki lub wysianie trawy. Na dosiewki najlepiej użyć tych samych nasion, z których zakładałeś trawnik, ale jeśli już ich nie posiadasz, warto skorzystać ze specjalnej mieszanki renowacyjnej.  Zawiera ona szybko kiełkujące i szybko rosnące gatunki traw. Przy sprzyjającej pogodzie nasiona wykiełkują już po 7 dniach i szybko zazielenią puste miejsca.

7. Usuń chwasty

Na początku nowego sezonu rozpocznij walkę z chwastami. Jeśli szybko ich się pozbędziesz, wystąpi mniejsze ryzyko, że się rozrosną i rozprzestrzenią. Najlepszą metodą na pozbycie się chwastów jest ich ręczne usuwanie, czasem można zastosować herbicyd, czyli chemiczny środek chwastobójczy. Należy zwrócić uwagę, aby zastosować preparat selektywny, przeznaczony do stosowania na trawnikach.

8. Wykonaj pierwsze nawożenie

Pierwsze wiosenne zasilanie trawnika ma na celu pobudzenie go do wzrostu i regenerację po zimie. Jeśli chcesz szybko poprawić jego wygląd, zastosuj specjalny nawóz wiosenny do trawników, który jest bogaty w azot. Trawnik natychmiast się zazieleni i wzmocni, tłumiąc chwasty.

ZASADY NAWOŻENIA WIOSENNEGO:

1. Zanim zaczniesz nawozić, trawa powinna być skoszona i wygrabiona.
2. Przed pierwszym nawożeniem najlepiej przeprowadzić wertykulację i aerację.
3. Nawóz równomiernie rozprowadzić najlepiej przy pomocy siewnika. Granulat nawozowy można rozsiać ręcznie, rozrzucając go najpierw wzdłuż trawnika, a potem w poprzek.
4. Należy stosować dawki przewidziane przez producenta.
5. Najlepiej nawozić w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Trawa powinna być sucha, ale gleba lekko wilgotna. Po nawożeniu należy trawnik podlać.
6. Nie powinno się stosować nawozów, które uległy zbryleniu.

Jakie nawozy do trawników na wiosnę? Wiosenne nawozy mineralne do trawników powinny być zasobne przede wszystkim w azot, który jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost roślin. Zapewnia on także intensywnie zielone zabarwienie liści. Wiosną możemy zastosować nawóz jednoskładnikowy – np. saletrę amonową. Świetnym rozwiązaniem będą też mieszanki wieloskładnikowe z naciskiem na dużą zawartość azotu i fosforu.

POLECANE NAWOZY DO TRAWNIKÓW

Nawóz do wysiewu Dobry Start

Wieloskładnikowy nawóz mineralny do zakładania nowego trawnika. Doskonale przygotowuje podłoże pod wysiew nasion i stwarza optymalne warunki do wzrostu młodej trawy. Wysoka zawartość fosforu skutecznie zwiększa zdolność kiełkowania nasion i sprawia, że trawa wschodzi szybciej. Nawóz zapewnia młodym roślinom odpowiednią dawkę startową substancji odżywczych, dzięki czemu trawa jest gęsta i dobrze ukorzeniona, a trawnik wygląda pięknie i zdrowo.

https://bros.pl/produkt/do-wysiewu-trawy-dobry-start/         

Nawóz Piękny trawnik – Wiosna

Nawóz wchodzący w skład rocznego, 4-etapowego programu odżywczo-regeneracyjnego dla trawników. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie po kolei wszystkich 4 nawozów, których skład jest optymalnie dobrany do potrzeb trawnika w poszczególnych porach roku, ale możliwe jest również użycie tylko wybranych nawozów z programu.
Krok nr 2 – Wiosna odpowiada za intensywny rozwój i gęste zadarnienie trawnika. Nawóz wiosenny zawiera dużą ilość azotu, dzięki temu trawa zaczyna szybko rosnąć oraz nabiera soczyście zielonego koloru i sprężystości. Intensywny wzrost trawy zapewnia murawie piękny i zdrowy wygląd, a dodatkowo ogranicza rozrastanie się chwastów oraz podnosi odporność trawnika na deptanie.

https://bros.pl/produkt/piekny-trawnik-wiosna/                     

 

Nawóz zagęszczający Zielony dywan

Nawóz do pielęgnacji trawników, na których wystąpiły puste miejsca między kępami. Odpowiednio dobrany skład nawozu wspomaga intensywny wzrost trawy i przyspiesza rozkrzewianie się jej zielonych części. Murawa gęstnieje tworząc w ogrodzie piękny zielony dywan odporny na intensywne użytkowania. Zastosowanie nawozu pomaga w uzyskaniu bujnego, soczyście zielonego trawnika.

https://bros.pl/produkt/zielony-dywan-zageszczajacy-trawe/

Nawóz do trawnika z mchem

Nowoczesny nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do pielęgnacji trawników. Starannie opracowany skład zapewnia trawie prawidłowy wzrost, gęstość oraz soczystą zieleń. Zwiększona zawartość żelaza uniemożliwia rozwój mchu, nie dopuszczając do jego rozrastania się. Zawarty w nawozie azot przyspiesza zarastanie trawą pustych miejsc.

https://bros.pl/produkt/do-trawnika-z-mchem/                   

 

 

 


Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY