2024-04-24
Popularne rośliny balkonowe
Często wybieranymi kwiatami w uprawie balkonowej są petunie i pelargonie. Oba gatunki dobrze radzą sobie na nasłonecznionym stanowisku, pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych i właściwego nawodnienia. Co ważne, można je uprawiać w pojemnikach stojących lub wiszących. Drugą opcję warto wybrać zwłaszcza u odmian wytwarzających długie pędy. Można je wówczas pozostawić do swobodnego zwisania lub owijać wokół barierek balkonu.
Ogródek warzywny na parapecie
Co ciekawe, na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty. Wiele osób decyduje się, by zaraz za swoim oknem założyć ogródek warzywny. W doniczkach można zasiać pomidorki koktajlowe, zioła, a nawet zasadzić truskawki. Są to gatunki wymagające dostępu do dużej ilości światła, którego na balkonie jest stosunkowo sporo. Trzeba zadbać jednak, by pojemniki ze wschodzącymi roślinami nie były wystawione na oddziaływanie wiatru. Może on bowiem uszkodzić delikatne pędy warzyw i owoców, niszcząc mini-ogród.
Co jeszcze uprawiać na balkonie?
Obok kwiatów i warzyw, na balkonie można uprawiać także krzewy, trawy i rośliny pnące. Opcja ta jest atrakcyjna zwłaszcza dla posiadaczy dużych balkonów – w stojących donicach można uprawiać ozdobne tuje, bluszcze a nawet dekoracyjne gatunki traw. Sporą zaletą tych roślin jest fakt, że ich pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, a same rośliny stanowią nietuzinkową ozdobę balkonu. Ich pędy pięknie komponują się z metalowymi barierkami balkonu i pasują do niemal wszystkich mebli tarasowych.
Ogródek za oknem możesz założyć bez względu na to, czy posiadasz duży czy niewielki balkon. Uprawa klasycznych i niestandardowych odmian roślin może odbywać się nawet w donicach zwisających poza granicę Twojego balkonu. W ten sposób nie tylko stworzysz przepiękny widok za oknem, ale także będziesz pielęgnować swoją ogrodniczą pasję.
Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?
czytaj więcejJedni marzą o hortensji w intensywnie różowym kolorze, natomiast inni pragną wyhodować na działce nietuzinkową hortensję niebieską. Okazuje się, że odcieniem tych pięknych kwiatów można manipulować nawet na długo po zasadzeniu. Wpływ na kolor kwiatów krzewu ma bowiem gleba, a przede wszystkim zawarte w niej mikroelementy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wpłynąć na barwę hortensji.
czytaj więcej