Wpisz co najmniej 3 litery...

2024-04-24

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

Popularne rośliny balkonowe

Często wybieranymi kwiatami w uprawie balkonowej są petunie i pelargonie. Oba gatunki dobrze radzą sobie na nasłonecznionym stanowisku, pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych i właściwego nawodnienia. Co ważne, można je uprawiać w pojemnikach stojących lub wiszących. Drugą opcję warto wybrać zwłaszcza u odmian wytwarzających długie pędy. Można je wówczas pozostawić do swobodnego zwisania lub owijać wokół barierek balkonu.

Ogródek warzywny na parapecie

Co ciekawe, na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty. Wiele osób decyduje się, by zaraz za swoim oknem założyć ogródek warzywny. W doniczkach można zasiać pomidorki koktajlowe, zioła, a nawet zasadzić truskawki. Są to gatunki wymagające dostępu do dużej ilości światła, którego na balkonie jest stosunkowo sporo. Trzeba zadbać jednak, by pojemniki ze wschodzącymi roślinami nie były wystawione na oddziaływanie wiatru. Może on bowiem uszkodzić delikatne pędy warzyw i owoców, niszcząc mini-ogród.

Co jeszcze uprawiać na balkonie?

Obok kwiatów i warzyw, na balkonie można uprawiać także krzewy, trawy i rośliny pnące. Opcja ta jest atrakcyjna zwłaszcza dla posiadaczy dużych balkonów – w stojących donicach można uprawiać ozdobne tuje, bluszcze a nawet dekoracyjne gatunki traw. Sporą zaletą tych roślin jest fakt, że ich pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, a same rośliny stanowią nietuzinkową ozdobę balkonu. Ich pędy pięknie komponują się z metalowymi barierkami balkonu i pasują do niemal wszystkich mebli tarasowych.

Ogródek za oknem możesz założyć bez względu na to, czy posiadasz duży czy niewielki balkon. Uprawa klasycznych i niestandardowych odmian roślin może odbywać się nawet w donicach zwisających poza granicę Twojego balkonu. W ten sposób nie tylko stworzysz przepiękny widok za oknem, ale także będziesz pielęgnować swoją ogrodniczą pasję.

Pozostałe porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej
DO GÓRY