Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-24

Karaluchy – jak się ich pozbyć?

Karaluchy nie są wyłącznie domeną zabrudzonych domów. Pojawiają się także w czystych mieszkaniach, w których dba się o porządek. Jak się ich pozbyć?

Skąd biorą się karaluchy?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak karaluchy przedostały się do mieszkania. Inspekcji należy poddać przede wszystkim kratki wentylacyjne, szczelinki w ścianach i łączenia grzejników. O pojawieniu się insektów trzeba poinformować zarządcę budynku, aby mógł przeprowadzić dezynsekcję na klatce schodowej i przy zsypie na śmieci. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się insektów po całym budynku.

Domowe sposoby na insekty

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się karaluchów jest przygotowanie mieszanki z 1 ziemniaka ugotowanego w mundurku, 1 surowego żółtka i kwasu borowego (do kupienia w aptece). W pierwszej kolejności należy zmieszać ziemniaka z surowym żółtkiem i dodać tyle kwasu borowego, aby powstała lepka substancja, z której ulepimy kulki. Przygotowane kuleczki trzeba ułożyć w miejsca, gdzie spotykamy karaluchy, ale też za szafy, łóżko, lodówkę i we wszystkich potencjalnych miejscach występowania karaluchów. Działanie takiej domowej mikstury powinno utrzymać się do około 3 miesięcy, a w razie potrzeby można przygotować nowe kulki i ponownie rozłożyć. Karaluchy najedzone kwasem bornym powinny powymierać.

Specjalne pułapki na karaluchy

Insektów można pozbyć się także przy użyciu specjalnych pułapek. Jedną z nich jest Bros Feromox, czyli lep z dodatkiem wabiącego owady feromonu i przynęty pokarmowej. Pułapka pozwala na monitorowanie obecności karaluchów i podjęcie decyzji o użyciu preparatu bójczego. Podobne działanie ma Bros Prusakolep – oba preparaty nie zawierają środków biobójczych i działają nawet przez kilka miesięcy.

Do zwalczania karaluchów polecamy Bros Żel na karaluchy lub Bros Zielona Moc Spray na mrówki i karaluchy. Pierwszy z preparatów ma formę żelu nakładanego przez specjalną strzykawkę. Umieszcza się go w miejscach występowania karaluchów, które po zjedzeniu preparatu giną. Żel jest fluorescencyjny i nie spływa z pionowych powierzchni, dzięki czemu jego użycie jest wygodne. Spray na mrówki i karaluchy z linii Zielona Moc można stosować na dwa sposoby: spryskując miejsca występowania owadów lub aplikując go bezpośrednio na insekty. Środek stworzony jest na bazie pyretrum – substancji otrzymywanej z kwiatów złocienia.

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY