2023-07-26
Preparaty humusowe stymulują rozwój systemu korzeniowego rośliny. Poprawiają wszystkie parametry decydujące o żyzności gleby, w tym: stosunki wodno-powietrzne, właściwości absorpcyjne, cieplne oraz warunki życia mikroorganizmów glebowych, a także powstawanie trwałej struktury gruzełkowatej. Ich zastosowanie polepsza warunki wzrostu i plonowania roślin. Biohumus jest łatwo przyswajalny przez rośliny i dostarcza im wielu cennych składników odżywczych.
Czy biohumus można wyprodukować samodzielnie?
Oczywiście! Będzie to jednak wymagać niemało wysiłku – poczynając od zakupu dżdżownic kalifornijskich, poprzez zbudowanie kompostownika, aż do pobierania pierwszego biohumusu. Aby uzyskać wartościowy biohumus, konieczne będzie zadbanie o odpowiednie warunki. Dzięki nim dżdżownice będą w stanie przystąpić do pracy i wytworzyć wartościowy nawóz do roślin.
Znacznie szybszym sposobem na odżywienie upraw za pomocą biohumusu, jest zakup gotowych preparatów w sklepie. Nawóz w formie płynnej rozrabia się z wodą. Jest on bardzo wydajny i dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych.
Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?
czytaj więcejOgrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?
czytaj więcej