2024-06-25
Przycinaj róże stosunkowo nisko
Większość róż przycina się na płasko lub pod lekkim skosem. Najlepiej zrobić to około 1 cm powyżej ostatniego pąka. W miarę możliwości dobrze pozostawić na pędzie jeden z pąków, który skierowany będzie na zewnątrz. W ten sposób róża swobodnie rozrośnie się na boki. Jeśli zdarzy się, że podczas cięcia powstanie rana, należy ją pokryć maścią ogrodniczą. Smarując pęknięcie odpowiednim preparatem zmniejsza się ryzyko infekcji i pogorszenia stanu całej rośliny.
Kiedy przycinać róże?
Pędy róży najczęściej przycina się wiosną, niedługo po posadzeniu. Trzeba jednak poczekać na całkowite ustąpienie przymrozków, które nie są korzystne dla róż. Niska temperatura i jej silne wahania sprzyjają uszkodzeniom pąków i ograniczają zdolność roślin do rozrastania się.
Dlaczego zaleca się przycinać świeżo posadzone róże? Roślina skupia się w tym czasie na ukorzenieniu. Dzięki niewielu pędom składniki odżywcze kierowane są pod ziemię, zamiast w miejsce rozwoju liści i kwiatów. Cięcie sadzonek pomaga więc zaaklimatyzować się roślinie w glebie i przygotowuje ją do dalszego wzrostu.
Gatunek róży a sposób jej przycinania
Poszczególne gatunki róż przycina się w odmienny sposób. Przykładem jest choćby odmiana wielokwiatowa, którą można przycinać silnie lub delikatnie. Gdy krzew zostanie ścięty silnie, zakwitnie późno, a na pędach pojawią się duże kwiaty. Jeśli natomiast roślina zostanie ścięta delikatnie, wcześniej zyska kwiaty, jednak będą one mniejsze. Aby cieszyć się kwiatami tej odmiany przez dłuższy czas, można przyciąć jeden krzew za pomocą obu technik. W ten sposób część kwiatów zakwitnie wcześniej, a inne rozwiną się nieco później.
Niektóre z róż trzeba przycinać co sezon, a inne co kilka lat w celu formowania i odmłodzenia pędów. Nieodpowiednia pielęgnacja spowoduje, że krzew będzie miał kłopot z wypuszczeniem kwiatów, a na starych pędach będzie pojawiać się coraz mniej pąków. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie gatunku uprawianej rośliny oraz jej wymagań w zakresie skracania pędów.
W przeszłości oskarżano je o rozprzestrzenianie dżumy. Również dzisiaj na swoim ciele przenoszą wiele groźnych dla człowieka zarazków. Szczury, ponieważ o nich mowa, nie cieszą się dobrą reputacją. Mimo to są niezwykle fascynującymi zwierzętami, a skrywane przez nie tajemnice są naprawdę ciekawe. Poznajcie kilka faktów o szczurach, o których nie mieliście pojęcia.
czytaj więcejCięcie żywopłotu to sposób na stworzenie wymarzonej dekoracji ogrodu. Regularnie wykonywany zabieg pozwala roślinom rozkrzewić się i lepiej rozrosnąć, dlatego nie warto o nim zapominać. Sprawdź, kiedy przeprowadzać cięcie oraz w jaki sposób formować zielony parawan w ogrodzie.
czytaj więcej