Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Marzysz o żywej choince podczas Świąt Bożego Narodzenia? Obawiasz się, że drzewko szybko skończy swój żywot? Mamy dla Ciebie garść krótkich porad, dzięki którym przekonasz się, jak przedłużyć trwałość choinki.

Żywa choinka jest niezastąpioną ozdobą każdego domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Pięknie pachnie, wprowadza magiczną atmosferę i jest uwielbiana przez wszystkich domowników. Podpowiadamy jak najdłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem.

1. Wybór odpowiedniego drzewka

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego drzewka. Powinno mieć elastyczne gałązki oraz intensywny zapach. Choinka z brązowiejącymi i ostrymi igłami może być przesuszona i trudno będzie ją odratować. O tym jakie drzewko najlepiej wybrać na choinkę pisaliśmy tutaj.

2. Ustawienie choinki w stojaku lub doniczce

Przed włożeniem drzewka do stojaka zaleca się, aby przyciąć końcówkę pnia o minimum 2 cm. Następnie należy napełnić stojak wodą lub podlać doniczkę (w zależności od wybranej opcji). Poziom wody powinien być regularnie sprawdzany, a w razie potrzeby jej brak należy uzupełnić.

3. Daj roślinie czas na aklimatyzację

Żywej choinki nie powinno się wstawać bezpośrednio do ogrzanego pomieszczenia. Zamiast tego lepiej dać jej czas na stopniową aklimatyzację. Po zakupie drzewko można ustawić w przedsionku, na tarasie lub w budynku gospodarczym. Dobrze jest zwiększyć wilgotność powietrza w domu, a dopiero potem wnieść choinkę.

Uwaga! Choinki nie ustawiaj blisko źródła ciepła, a więc w pobliżu grzejnika lub kominka. W przeciwnym razie suche i gorące powietrze szybciej zniszczy drzewko. Aby przedłużyć trwałość świątecznego drzewka, możesz sięgnąć po specjalne odżywki do choinek.

Pozostałe porady

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej

Wszystko co powinieneś wiedzieć o storczykach

Rośliny z rodziny Orchidaceae podbiły nasze serca i opanowały domowe parapety, choć ich uprawa bywa nie lada wyzwaniem. Storczyki wzbudzają zachwyt ze względu na obfite kwitnienie oraz piękne barwy kwiatów.

czytaj więcej
DO GÓRY