Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Świerk, jodła czy sosna – jakie drzewko wybrać na choinkę?

Przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie dzielą się na zwolenników sztucznych choinek i żywych drzewek. Ci drudzy stoją przed prawdziwym dylematem: jaką choinkę wybrać, by pięknie prezentowała się w święta? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie cechy mają poszczególne gatunki drzewek.

Pierwszy krok

Przy wyborze choinki świątecznej istotne jest, aby dokładnie przyjrzeć się, w jakiej kondycji jest drzewko. Warto sprawdzić czy igły są dostatecznie zielone, czy nie opadają i nie są zażółcone na końcach. Kształt choinki zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczone są gałązki, przede wszystkim czy są symetryczne. Trudno będzie to ocenić, jeśli choinka będzie owinięta w siatkę, stąd nie zaleca się kupowania przysłowiowego “kota w worku”.

Pięknie pachnący świerk czy elegancka jodła?

Świerk pospolity – zachwyca pięknym zapachem i jest to niewątpliwie drzewko najbardziej powszechne wśród świątecznych choinek. Coraz częściej można jednak spotkać się z opinią, że jego popularność z roku na rok maleje. Wadą świerka pospolitego jest to, że nie jest zbyt wytrzymały. Jego igły opadają stosunkowo szybko, przez co traci swój piękny wygląd nawet w ciągu 2 tygodni. Jego igły są błyszczące, ciemnozielone, jednak dotkliwie kłują. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni podczas ubierania choinki.

Świerk srebrny – nie bez powodu nazywany jest świerkiem kłującym, gdyż charakterystyczne dla tej odmiany są bardzo kłujące igły. Jest trwalszy od świerka pospolitego, a jego igły wyróżniają się srebrzystym odcieniem. Wygląda najładniej, gdy jest przystrojony ozdobami w chłodnych barwach.

Jodła pospolita – nazywana jest inaczej jodłą białą. Igły tej odmiany są delikatniejsze od igieł świerka. Posiadają ciemnozielony kolor i długo utrzymują się na choince. Nawet jak zaschną, to nie opadają i pozostają przytwierdzone do gałązek.

Jodła kaukaska – chętnie kupowana i produkowana na dużą skalę choinka. Wyróżnia się pięknym kształtem i grubymi oraz gęsto osadzonymi igłami, które nie kłują. Jodła kaukaska potrafi wytrzymać w pomieszczeniu nawet miesiąc. Posiada igły w kolorze intensywnie zielonym i z właściwym dla tego gatunku białym nalotem od spodu.

Sosna zwyczajna – choć jest gatunkiem rodzimym, to rzadko występuje jako ozdoba świąteczna w domach Polaków. Pięknie pachnie lasem. Jej igły są kłujące i zdecydowanie najdłuższe z omawianych powyżej drzewek. Sosnowa choinka będzie zadziwiać niesymetrycznym kształtem i dość ażurową fakturą. Na pewno znajdzie swoje miejsce w minimalistycznych wnętrzach i u osób, które nie lubią bardzo strojnych choinek. Drzewko jest dość wytrzymałe. Dobrze wygląda do 2 tygodni od wstawienia do ogrzewanego pomieszczenia. Niestety, w takich warunkach szybko traci odporność na mróz. Wybierając sosnę i chcąc ją potem wsadzić do gruntu trzeba mieć to na uwadze i przetrzymać drzewko w domu maksymalnie kilka dni.

Odpowiednia pielęgnacja

Po podjęciu decyzji i przywiezieniu drzewka do domu, należy zadbać o to, aby choinka miała czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Zdecydowanie nie służy jej bliskość kaloryfera lub kominka. Drzewka bożonarodzeniowe preferują chłodniejsze pomieszczenia. W dalszej kolejności należy pamiętać o pielęgnacji. Drzewko powinno być regularnie podlewane. Wodę najlepiej podawać do specjalnej podstawki lub doniczki, w której stoi choinka.

 

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY