Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

Świerk, jodła czy sosna – jakie drzewko wybrać na choinkę?

Przed Świętami Bożego Narodzenia ludzie dzielą się na zwolenników sztucznych choinek i żywych drzewek. Ci drudzy stoją przed prawdziwym dylematem: jaką choinkę wybrać, by pięknie prezentowała się w święta? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie cechy mają poszczególne gatunki drzewek.

Pierwszy krok

Przy wyborze choinki świątecznej istotne jest, aby dokładnie przyjrzeć się, w jakiej kondycji jest drzewko. Warto sprawdzić czy igły są dostatecznie zielone, czy nie opadają i nie są zażółcone na końcach. Kształt choinki zależy od tego, w jaki sposób rozmieszczone są gałązki, przede wszystkim czy są symetryczne. Trudno będzie to ocenić, jeśli choinka będzie owinięta w siatkę, stąd nie zaleca się kupowania przysłowiowego “kota w worku”.

Pięknie pachnący świerk czy elegancka jodła?

Świerk pospolity – zachwyca pięknym zapachem i jest to niewątpliwie drzewko najbardziej powszechne wśród świątecznych choinek. Coraz częściej można jednak spotkać się z opinią, że jego popularność z roku na rok maleje. Wadą świerka pospolitego jest to, że nie jest zbyt wytrzymały. Jego igły opadają stosunkowo szybko, przez co traci swój piękny wygląd nawet w ciągu 2 tygodni. Jego igły są błyszczące, ciemnozielone, jednak dotkliwie kłują. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dłoni podczas ubierania choinki.

Świerk srebrny – nie bez powodu nazywany jest świerkiem kłującym, gdyż charakterystyczne dla tej odmiany są bardzo kłujące igły. Jest trwalszy od świerka pospolitego, a jego igły wyróżniają się srebrzystym odcieniem. Wygląda najładniej, gdy jest przystrojony ozdobami w chłodnych barwach.

Jodła pospolita – nazywana jest inaczej jodłą białą. Igły tej odmiany są delikatniejsze od igieł świerka. Posiadają ciemnozielony kolor i długo utrzymują się na choince. Nawet jak zaschną, to nie opadają i pozostają przytwierdzone do gałązek.

Jodła kaukaska – chętnie kupowana i produkowana na dużą skalę choinka. Wyróżnia się pięknym kształtem i grubymi oraz gęsto osadzonymi igłami, które nie kłują. Jodła kaukaska potrafi wytrzymać w pomieszczeniu nawet miesiąc. Posiada igły w kolorze intensywnie zielonym i z właściwym dla tego gatunku białym nalotem od spodu.

Sosna zwyczajna – choć jest gatunkiem rodzimym, to rzadko występuje jako ozdoba świąteczna w domach Polaków. Pięknie pachnie lasem. Jej igły są kłujące i zdecydowanie najdłuższe z omawianych powyżej drzewek. Sosnowa choinka będzie zadziwiać niesymetrycznym kształtem i dość ażurową fakturą. Na pewno znajdzie swoje miejsce w minimalistycznych wnętrzach i u osób, które nie lubią bardzo strojnych choinek. Drzewko jest dość wytrzymałe. Dobrze wygląda do 2 tygodni od wstawienia do ogrzewanego pomieszczenia. Niestety, w takich warunkach szybko traci odporność na mróz. Wybierając sosnę i chcąc ją potem wsadzić do gruntu trzeba mieć to na uwadze i przetrzymać drzewko w domu maksymalnie kilka dni.

Odpowiednia pielęgnacja

Po podjęciu decyzji i przywiezieniu drzewka do domu, należy zadbać o to, aby choinka miała czas na zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Zdecydowanie nie służy jej bliskość kaloryfera lub kominka. Drzewka bożonarodzeniowe preferują chłodniejsze pomieszczenia. W dalszej kolejności należy pamiętać o pielęgnacji. Drzewko powinno być regularnie podlewane. Wodę najlepiej podawać do specjalnej podstawki lub doniczki, w której stoi choinka.

 

Pozostałe porady

Jak zadbać o trawnik wiosną?

Wiosna to czas, w którym szczególnie powinieneś zadbać o trawnik. Po okresie zimowym potrzebuje od nas dużej uwagi i troski, aby odzyskać swoją witalność i piękny, zdrowy wygląd. Prawidłowa pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby Twoja trawa była gęsta, piękna i odporna na choroby.

czytaj więcej

Nawozy mineralne czy organiczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób uprawiających ogród. Z pewnością wybór odpowiedniego typu preparatu nie jest prosty i oczywisty.

czytaj więcej
DO GÓRY