Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-01

9 faktów o niezwykle zdrowej dyni

Niektóre odmiany dyni potrafią ważyć kilkaset kilogramów i bić wszelkie rekordy pod względem wielkości. Jednak to warzywo to nie tylko imponujące możliwości wzrostu, ale także wiele cennych dla organizmu właściwości. Zapoznaj się z 9 faktami na temat dyni.

1. Owoce dyni potrafią osiągnąć wagę nawet do 200 kg i zawierają niezwykle potężną dawkę cennych witamin, składników mineralnych oraz karotenoidów.

2. Zawarte w niej karotenoidy to naturalne barwniki roślinne, które biorą udział w fotosyntezie i mają duże znaczenie dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim dobrze wpływają na system immunologiczny. Posiadają także właściwości przeciwutleniające, które minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób oczu, serca i skóry.

3. Karotenoidy występujące w dyni to:

Luteina – chroni oko przed promieniowaniem UVA i UVB

Likopen – chroni przed promieniowaniem słonecznym, zawałem serca oraz rozwojem nowotworów

4. Im intensywniej zabarwiony na pomarańczowo jest miąższ dyni, tym zawiera on więcej β- karotenu. Karoten w przewodzie pokarmowym przekształca się w witaminę A, która odpowiada m.in. za odporność, szkliwo nazębne, wzrok i wygląd skóry.

5. Dynia jest niskokaloryczna – około 28 kcal w 100 g, w 90% składa się z wody i charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością węglowodanów.

6. Posiada wysoki indeks glikemiczny (75), jednak zjedzenie jednej porcji, nie powinno mieć większego wpływu na poziom glukozy i insuliny we krwi.

7. Istnieją rozmaite przepisy na dania z dyni jak np. różnego rodzaju ciasta, krem z dyni, ciasto dyniowe, frytki z dyni, placuszki dyniowe i wiele, wiele innych. Jest bardzo smaczna i przede wszystkim niezwykle wartościowa!

8. Warzywo posiada wysoką zawartość błonnika, a także niewielkie ilości witamin C, E, B6, B1, B2, B3 (PP), K, folianów, a także składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, żelazo i selen.

9. Zasób łatwo przyswajalnego cynku oraz pełnowartościowych tłuszczy roślinnych można znaleźć w pestkach dyni. Cynk odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i  paznokci, a także szybsze gojenie się ran.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY