Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-06-03

Jak zwalczyć mszyce na różach?

Walkę z mszycami należy zacząć od razu po ich zauważeniu. Szkodniki nie są szczególnie trudne do zwalczenia, jednak potrafią wyrządzić wiele szkód. Dlatego należy reagować jak najszybciej.

Po czym poznać, że na różach pojawiła się mszyca?

Najbardziej oczywistym sygnałem jest zaobserwowanie szkodników spacerujących po liściach i łodygach. Czasem ukrywają się one pod blaszkami, dlatego warto mieć to na uwadze przy lustrowaniu rośliny. Na liściach mogą pojawić się także przebarwienia, a kształt samych liści może ulec zdeformowaniu. O obecności mszycy będzie świadczyć lepka spadź pokrywająca blaszki liści, a także mrówki kręcące się wokół rośliny. Wielokrotnie zwracaliśmy już uwagę, że pojawienie się mrówek w okolicy mszycy nie jest dobrym zwiastunem. Mrówki współpracują z mszycami i w zamian za dostęp do słodkiej spadzi, chronią je przed drapieżnikami. Jeśli więc zauważysz, że na róży zaatakowanej przez mszyce pojawiły się mrówki, możesz być pewny, że kłopot z mszycami będzie jedynie narastać. Mrówki z pewnością nie pomogą Ci w walce ze szkodnikami.

Jak pozbyć się mszycy atakującej róże?

Najprostszym sposobem jest użycie produktów zwalczających mszyce, np. Bros Parcan na mszyce. Jest to gotowy do użycia spray, który świetnie sprawdza się w walce z mszycami w amatorskich uprawach róż, pelargonii, w ogrodach działkowych i na balkonach.

Jeśli nie chcesz stosować chemicznych oprysków w swoim ogrodzie, możesz sięgnąć po sprawdzone, domowe metody. Jedną z najpopularniejszych jest oprysk wywarem z czosnku. Jego przygotowanie jest proste. W pierwszej kolejności wyciskamy 20 dag czosnku przez praskę i zalewamy 10l wody. Następnie całość gotujemy 30 minut i po wystygnięciu robimy oprysk. Równie popularny jest wyciąg z cebuli, który przygotowujemy tak samo jak ten wcześniejszy. Jedyną różnicą jest ilość cebuli – wywar powinien zawierać jej około 75 g.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY