Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-25

Ziemiórki – jak się ich pozbyć?

Jeśli zimą lub późną jesienią zauważysz niewielkie muszki latające nad roślinami w doniczkach w Twoim domu – wiedz, że najprawdopodobniej są to ziemiórki. To oznacza, że musisz zacząć działać jak najszybciej, by larwy rozwijające się w ziemi doniczkowej, nie wpłynęły negatywnie na dobrostan rośliny. Jak pozbyć się ziemiórek?

Wyłapuj osobniki dorosłe

Pierwszym, bardzo istotnym krokiem jest wyłapanie dorosłych ziemiórek na tyle szybko, by nie zdążyły złożyć jaj w ziemi. Do tego najlepiej użyć żółtego lepu do doniczek BROS. Wspierająco można użyć pułapki wodnej: na ¾ szklanki wody, wlać łyżkę octu jabłkowego, trochę cukru, płynu do mycia naczyń i kurkumę – aby mikstura uzyskała żółty kolor. Pułapkę należy postawić przy doniczce i obserwować wpadające w nią owady.

Zapobiegaj rozwojowi larw

Następnie trzeba zająć się za zwalczaniem larw, które mogą szkodzić naszym roślinom. Jak to zrobić? Wykonując jedną z poniższych czynności:

  • Przesuszamy roślinę, a na powierzchnię gleby kładziemy ziemniaka lub jabłko, jako przynętę dla larw. Zamiast korzeni będą one obgryzać warzywo lub owoc. Po 4 dniach wymieniamy przynętę na nową, a wcześniejszą wyrzucamy do kosza.
  • Wybieramy powierzchniową warstwę ziemi z doniczki na mniej więcej 2 cm i zastępujemy ją drobnym piaskiem.
  • Przygotowujemy wywar z czosnku do polewania. Do szklanki gotującej wody dodać główkę czosnku – obranego i sprasowanego. Należy odczekać aż mikstura wystygnie i następnie wlać ją do 2 litrów wody. Takimi roztworem należy podlewać kwiaty.

Rozpoczynając walkę z ziemiórkami trzeba nastawić się, że będzie to długi proces. Związane jest to z cyklem rozwojowym tego owada, który może trwać około 29 dni od złożenia jaja do uzyskania postaci dorosłej. Może okazać, że miesiąc walki to za mało. Jednak jeśli zauważymy, że już po pierwszym cyklu powyższych zabiegów owadów jest mniej – warto ponowić cały proces, a do monitorowania obecności tych owadów wykorzystywać żółte lepy do doniczek.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY