Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

9 rzeczy, o których warto pamiętać sadząc cebule kwiatowe

Aby móc cieszyć się pięknym, kolorowym, wiosennym ogrodem, w którym królują rośliny cebulowe, trzeba zadbać o to już jesienią.  Przedstawiamy 9 najważniejszych zasad, o których warto pamiętać sadząc rośliny cebulowe.

 1.Cebulki sadzimy od połowy sierpnia do połowy listopada w lekkiej i przepuszczalnej ziemi o pH 6,8 – 7,2.

2. Podłoże powinno być odchwaszczone i przekopane na głębokość około 30 cm.

3. Do ziemi można dodać kompost lub odchwaszczony torf ogrodniczy.

4. Cebulki powinno się sadzić na głębokość jej trzykrotnej wysokości (jeśli cebulka mierzy 4 cm to powinno się ją sadzić na głębokość 12 cm, a dołek powinien mieć 16 cm).

5. Odległość powinna wynosić około 20 – 40 cm, między małymi około 8 – 10 cm. Więcej miejsca powinniśmy zostawić cebulom, które planujemy zostawić w tym samym miejscu przez kilka lat.

6. Sadzenie znacznie ułatwi specjalna ręczna sadzarka.

7. Cebulki należy po posadzeniu obficie podlać.

8. Miejsca, w których zostały posadzone cebulki warto oznaczyć, aby nie uszkodzić ich przy pracach ogrodowych.

9. Po pierwszych przymrozkach warto rozłożyć warstwę kory ogrodowej lub gałązek roślin iglastych, aby uchronić bardziej wrażliwe cebulki.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY