Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-25

Jak wyprosić kreta z ogrodu?

Kret niszczy trawnik, tworzy nieestetyczne kretowiska, drąży tunele pod ziemią i podgryza korzenie roślin. Wielu osobom zależy, by wyniósł się z ogrodu. Co zrobić, aby zniechęcić szkodnika do zamieszkania na naszym podwórku?

Zapachy odstraszające krety

Jednym z domowych i nieinwazyjnych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu jest rozmieszczenie w podziemnych tunelach gałązek mięty, skórek cytryny lub uformowanej w kłębek sierści psa, bądź ludzkich włosów. Kret nie cierpi też zapachu papierosów i resztek ryb, dlatego można umieścić je w pobliżu krecich nor. To powinno zniechęcić szkodnika do dalszego kopania w ogródku.

Dźwięki drażniące krety

Innym skutecznym sposobem na wyproszenie kreta są metalowe puszki, które zakłada się na czubek pręta i wkłada w miejsce gdzie pojawił się kret. Wprawiona w ruch za pomocą wiatru puszka wydaje dźwięki, które odstraszają szkodniki. Kolejną „dźwięczną” pułapką jest wsadzenie pod kątem w ziemię szklanej butelki tak, żeby jej otwór i szyjka wystawały ponad powierzchnię gruntu. Wiatr wlatujący do butelki będzie wydawał dźwięki, które dotrą do kreta, a te powinny go wypłoszyć.

Rośliny i siatki w trawniku

Aby zapobiec pojawieniu się kreta w ogródkach warto sadzić rośliny o intensywnym zapachu, takie jak bazylia, łoboda lub czosnek. Można też przed założeniem trawnika założyć siatkę antykretową, którą należy wkopać na około 10 cm poniżej roślin.

Inne nieinwazyjne sposoby na walkę z kretem to gotowe pułapki (Bros pułapka na krety) lub odstraszacze soniczne (Bros Sonic na krety i gryzonie).

Przystępując do walki z kretem, trzeba pamiętać, że jest on pod częściową ochroną.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY