Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-25

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

Spróbuj samodzielnie przygotowanych preparatów

Najprostszym i najszybszym do przygotowania środkiem jest mieszanka z mleka. Chude mleko należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1 i spryskać zainfekowane rośliny. Popularnym sposobem jest również domowy wyciąg z czosnku; około 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę lub bardzo drobno siekamy i zalewamy około 10 litrami wody. Zostawiamy na 24h. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Popularny jest też wywar z cebuli; około 75 dag posiekanej cebuli zalewany 10 litrami wody i gotujemy przez 30 minut . Po ostudzeniu wywar jest gotowy do użycia.

Kolejnym bardzo prostym do przygotowania opryskiem jest wyciąg z potocznie zwanego mlecza. Około 40g posiekanych łodyg z korzeniami (bez kwiatów) zalewamy 10 litrami ciepłej wody i odstawiamy na 2-3 godziny. Ważne jest aby oprysk zrobić jeszcze tego samego dnia, kiedy przygotowaliśmy wywar, ponieważ mniszek lekarski szybko traci swoje właściwości.

Oprysk z pokrzywy na mszyce

Bardziej czasochłonnym, ale równie efektywnym sposobem jest oprysk z pokrzywy. Pokrzywa nie tylko zwalcza mszyce, ale jest też dobrą odżywką dla roślin, wspomaga między innymi ich przyrost – liście pokrzywy zawierają bardzo dużo fosforu, potasu, magnezu, wapnia oraz witaminy. Aby przygotować wywar, kilogram świeżej pokrzywy zerwanej jeszcze przed kwitnieniem, zalewamy 10 litrami wody, przykrywamy i odstawiamy na 24h. Po tym czasie robimy oprysk na mszyce – bez rozcieńczania. Resztę wyciągu, którego nie zużyliśmy możemy odstawić i zrobić z niego gnojówkę służącą do oprysku roślin. Aby powstała gnojówka trzeba pamiętać, by codziennie mieszać wywar i trzymać go pod przykryciem. Po około 10-14 dniach gnojówka powinna być gotowa.

Robiąc oprysk trzeba rozcieńczyć 0,5l preparatu z 10l wody. Preparat przygotowujemy w plastikowych pojemnikach.

Co jeszcze możemy zrobić?

Jeżeli chcemy zapobiegać pojawianiu się mszyc, warto w swoim ogrodzie zasadzić czosnek, cebulę, miętę lub też lawendę – są to rośliny, które odstraszają mszyce. Do zwalczania mszyc możemy użyć też specjalistycznych środków, takich jak Bros Parcan na mszyce. To preparat w wygodnej formie sprayu do stosowania w amatorskich uprawach róż, pelargonii, w ogrodach działkowych, na balkonach. Można też sięgnąć po środki z serii E! Mszyca: spray lub płyn. Ich działanie polega na mechanicznym odcięciu szkodnika od powietrza. Regularnie stosowane znacząco ograniczają występowanie szkodników. Mogą być stosowane w domach, na balkonach oraz w ogrodach i na działkach.

Pozostałe porady

Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?

Rośliny można uprawiać nawet na najmniejszych balkonach. Oprócz donic stojących są także warianty wiszące lub montowane na barierkach, które pozwalają zakładać niewielkie ogrody niemal wszędzie. Sprawdź, jakie rośliny można uprawiać na balkonie i wybierz gatunek dla siebie.

czytaj więcej

Jak dbać o borówki? Praktyczne porady dla ogrodników

Pyszne owoce borówki zawierają wiele cennych dla zdrowia elementów. Obecne w nich witaminy z grupy B chronią przed chorobami układu krążenia, a wysoka zawartość witaminy C pokrywa dużą część dziennego zapotrzebowania organizmu. Nic dziwnego, że krzewy borówki chce mieć na swojej działce coraz więcej ogrodników. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny by cieszyć się ich długim i obfitym owocowaniem.

czytaj więcej
DO GÓRY