Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-07-28

Jemioła – jak świąteczna ozdoba może wpłynąć na zdrowie?

Jemioła to zaraz po choince najbardziej popularna roślina grudnia. Symbolizuje pomyślność i jest atrybutem całkiem całuśnego świątecznego zwyczaju. Tradycyjnie wiesza się ją w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod sufitem, nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi, aby przynosiła domownikom szczęście i odpędzała złe moce.

Sama w sobie również jest bardzo ciekawą rośliną. Czy wiedzieliście o tym, że:

1. Jemioła jest półpasożytem? Wodę, substancje odżywcze i produkty fotosyntezy pobiera z drzewa, na którym rośnie. Robi to, choć sama ma zdolność do samodzielnego wykonywania tego procesu.

2. Jej szerokie właściwości lecznicze zależą od tego, na jakim drzewie pasożytuje? Podobno najbardziej wartościowa jest jemioła ściągnięta z dębu.

3. Znajdujące się w jemiole lektyny i wiskotoksyny wykazują działanie cytoksyczne (niszczą komórki nowotworowe)? Pobudzają także układ odpornościowy.

4. Jej owoce i liście są wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy?

5. Bezpośrednie spożycie surowej jemioły jest dla człowieka trujące? Przed rozpoczęciem kuracji jemiołą najlepiej poradzić się lekarza.

Pozostałe porady

Przycinanie róż – wszystko co musisz wiedzieć

Przycinanie róż powszechnie uważa się za skomplikowane. W rzeczywistości zabieg ten nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znać podstawowe potrzeby poszczególnych gatunków krzewów oraz wiedzieć w jakim terminie i jaką techniką je przycinać. Trzeba pamiętać, że cięcie róż to podstawowy element ich pielęgnacji oraz warunek pięknego kwitnienia pędów i wymarzonego uformowania rośliny. Zabiegu nie należy więc unikać. Sprawdź, jak i kiedy ciąć róże.

czytaj więcej

Co zrobić, gdy ogródek zaatakują ślimaki?

Ślimaki stanowią zagrożenie dla niemal każdej rośliny. Szkodniki atakują rosnące w gruncie warzywa, kwiaty, a nawet wysokie krzewy i drzewa. Ich obecność zdradzają smugi jasnego śluzu, pozostawiane na trasie powolnych wędrówek. W ogrodach można spotkać zarówno ślimaki nagie, jak i szkodniki z muszlami. Czym różnią się oba rodzaje ślimaków i jak wypędzić je z ogrodu?

czytaj więcej
DO GÓRY