Wpisz co najmniej 3 litery...

2023-08-24

Dlaczego kwiaty azalii się nie otwierają?

Zdarza się, że azalia nie wypuszcza kwiatów. Przyczyn takiego stanu może być mnóstwo: od niewłaściwej pielęgnacji po stres, jakiemu została poddana roślina. Poznaj najpowszechniejsze powody braku kwitnienia u azalii.

Przelane podłoże

Główną przyczyną nieotwierania się liści azalii może być jej przelanie. Kwiat ten lubi wilgotne podłoże, ale nie warto podlewać go na zapas. Regularnie sprawdzaj podłoże azalii i dopilnuj, aby była jej dostarczana odpowiednia ilość wody.

Złe stanowisko

Inną przyczyną może być nieodpowiednie umiejscowienie azalii. Roślina nie może znajdować się w przeciągu, dlatego warto postawić ją w miejsca, gdzie będzie mogła bezstresowo rosnąć. Do zakwitnięcia potrzebny będzie także dostęp do słońca.

Nieodpowiednia ziemia

Azalia jest wrażliwa na warunki glebowe. Powinna mieć lekką, przepuszczalną i kwaśną ziemię, bo w przeciwnym razie nie zakwitnie. Przed posadzeniem azalii, ziemię powinno się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie jej odżywienie zakwaszającym nawozem oraz stworzenie drenażu.

Błędy w nawożeniu

Azalia nie wypuści kwiatów, jeśli jest niewłaściwie nawożona. Zbyt mała ilość składników pokarmowych spowoduje, że roślina nie będzie w stanie utrzymać kwiatów. Nadmiar nawozów, zwłaszcza zawierających duże ilości azotu, będzie z kolei powodem, przez który azalia wypuszcza dużo liści, jednak niewiele kwiatów. Roślinę najlepiej nawozić zgodnie z informacjami opisanymi na etykiecie nawozu.

Pozostałe porady

Mszyce w ogrodzie. Co zrobić?

Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?

czytaj więcej

Jak walczyć z mrówkami w ogrodzie?

Ogrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?

czytaj więcej
DO GÓRY