2023-08-24
Przelane podłoże
Główną przyczyną nieotwierania się liści azalii może być jej przelanie. Kwiat ten lubi wilgotne podłoże, ale nie warto podlewać go na zapas. Regularnie sprawdzaj podłoże azalii i dopilnuj, aby była jej dostarczana odpowiednia ilość wody.
Złe stanowisko
Inną przyczyną może być nieodpowiednie umiejscowienie azalii. Roślina nie może znajdować się w przeciągu, dlatego warto postawić ją w miejsca, gdzie będzie mogła bezstresowo rosnąć. Do zakwitnięcia potrzebny będzie także dostęp do słońca.
Nieodpowiednia ziemia
Azalia jest wrażliwa na warunki glebowe. Powinna mieć lekką, przepuszczalną i kwaśną ziemię, bo w przeciwnym razie nie zakwitnie. Przed posadzeniem azalii, ziemię powinno się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie jej odżywienie zakwaszającym nawozem oraz stworzenie drenażu.
Błędy w nawożeniu
Azalia nie wypuści kwiatów, jeśli jest niewłaściwie nawożona. Zbyt mała ilość składników pokarmowych spowoduje, że roślina nie będzie w stanie utrzymać kwiatów. Nadmiar nawozów, zwłaszcza zawierających duże ilości azotu, będzie z kolei powodem, przez który azalia wypuszcza dużo liści, jednak niewiele kwiatów. Roślinę najlepiej nawozić zgodnie z informacjami opisanymi na etykiecie nawozu.
Jednym z najczęstszych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się ogrodnicy, są mszyce. Te niewielkie owady, choć mogą wydawać się niewinne, mają zdolność do szybkiego rozmnażania się i osłabiania roślin poprzez wyczerpywanie ich soków. Co zrobić, gdy zauważymy mszyce w ogrodzie?
czytaj więcejOgrody są atrakcyjnym środowiskiem dla mrówek. Owady stają się aktywne wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Jak zniechęcić mrówki do zakładania gniazd w okolicy domów?
czytaj więcej